Întrebare recomandată | ThePurificator48 a întrebat:

Salutare. In urma cu doua zile a decedat tatal meu ce avea deschis un card de cumparaturi Emag facut la Raifeissen de pe care cheltuise 3000 lei. Acum ca el nu mai e, imi revin mie ratele sau nu mai sunt obligat sa le platesc?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal si legal averea decedatului si datoriile acestuia sunt ale mostenitorilor care accepta mostenirea pur si simplu. Se poate accepta mostenirea si sub beneficiu de inventar, respectiv numai ce ramane dupa plata datoriilor defunctului.
Daca nu accepti mostenirea atunci nu trebuie sa platesti datoriile tatalui decedat.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde daca contractul pentru card includea o asigurare de viata sau nu. Cauta contracul si acolo ar trebui sa fie toate detaliile.

| romeo78 a răspuns:

Contractele încheiate la diverse cumpărături, emiteri de carduri, au o convenție încheiată cu o firmă de asigurări pentru cazurile în care beneficiarul nu mai poate plăti ratele din diverse motive.
Căutați acea anexă de asigurare, dați telefon la firma de asigurări și informați despre decesul beneficiarului contului.
Ei vă vor întocmi documentele necesare pentru încetarea contractului defunctului.
Contractele celor decedați se preiau doar prin acțiune judecătorească sau dacă contractul are clauză de moștenire în caz de deces.

| flixbuster a răspuns:

Cel mai bine iti raspunde un avocat.

Ca idee generala, se face succesiunea si se imparte intre urmasi atat ce avea cat si ceea ce datora.

Cred ca ar fi intelept sa notificati banca despre deces.

Daca ar fi avut depozit, sigur nu se atingea nimeni de bani pana nu se facea succesiunea. Logic ar fi si la credit sa fie la fel.

| antimulte a răspuns:

Vezi contractul si te lamureste si banca, sau un avocat/notar. Si bunurile lasate ca mostenire se mostenesc de cineva, dar si datoriile la fel.

| MeConstantine a răspuns:

Contractul este pe numele lui? Daca da nu esti obligata sa le platesti pentru ca tu nu esti girant deci nu esti obligat. De obicei datoriile revin persoanelor daca se incheie contract pe numele lor.