| Adlai a întrebat:

Salutare lume

Am si eu niste intrebare legat de politica Romaniei. Eu sunt Sunnit Musulman Roman si am dorinta de a deveni Primul Ministru al Romaniei. De ce? Ca vreau sa iau legatura si sa am conferinta cu Natiunile Unite si Nato, si cu toate puterile lumi, iar discutia va fi despre cum putem extermina ISIS fara de a crea al Treilea Razboi Mondial. Pentru ca eu nu mai suport sa vad terroristi in Oritentul Mijlociu care vor sa faca numai probleme si sa deranjeze linistea si pacea. Si vreau sa ma asigur ca nu va mai aparea nici-o grupare terorista in viitor. Si plus ca vreau sa invit lideri politici Musulmani la conferinta cu mine pe live chiar si pe Regele Arabiei Saudite si Emirul Kuwaitului. Pentru ca vreau sa am o discutie foarte importanta si nu-i de gluma. Pentru ca vreau sa fac o schimbare majora, rapida sI drastica in lumea Musulmana. Si am niste legi chiar mi-au venit in cap si astea as vrea sa le implementez in Lumea Musulmana. Cum ar fi, un Crestin si Hindus poate sa-si practice credinta si religia chiar si in Madinah dar in Makkah e interzis asa ceva, iar orice Musulman comite pedofilia atunci este condamnat la 100 de biciuri in public, iar daca autoritatile Musulmane prind un Musulman care a omorat un Crestin, atunci acest Musulman este condamnat la moarte drept ca pedeapsa ca nu a respectat viata unui om, si daca un Musulman ataca Crestinismul sau Hinduismul atunci este arestat in secunda a doua si bagat la iinchisoare permanenta pentru ca nu a respectat alte credinte si religii. Si orice Musulman face un act de terrorism atunci este condamnat la moarte si orice Musulman care face un act de terrorism si indrazneste sa justifice asta folosind texte Islamice, atunci este executat in secunda a doua si este considerat si tratat ca un necredincios. Si orice Musulman incearca sa impuna Islam pe o persoana atunci va primi amenda scumpa de la autoritatile Musulmane, pentru ca nu e bine sa fortezi.

1. E vreo problema daca ajung Prim Priminstru al Romaniei si implementez ideile astea?

2. Primul Ministru al Romaniei poate sa faca lucrurile astea?

3. E adevarat ca daca vreau sa fiu Prim Ministru, trebuie sa fac facultate de politica stiintei?

4. Un Prim Ministru poate sa ia legatura si sa fie ascultat chiar si de un rege al unei alte tari?

5. Este ok in Romania daca un Sunnit Musulman vrea sa lucreze in Guvernul Romaniei drept ca Prim Ministru? Sper sa nu fie o problema asta.

P.S. Acum sunt decis ce vreau sa fiu, si asta pentru ca vreau sa-mi indeplinesc niste nevoie personale cum ar fi astea. Dar nu ma intelegeti gresit. Practic, ceea ce vreau sa zic este ca orice credinta poate sa-si practice religia chiar si in Madinah dar nu in Makkah. Si plus ca vreau fac o demonstratie importanta. Si de astea pun intrebarile astea, ca nu vreau sa am probleme mai tarziu, si vreau sa evit problemele.

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Ca sa fii PM trebuie sa termini academia sri, si sa mai faci niste scoli prin america, pentru ca ei pu pri ministrul, si de acolo primesti ordine laughing Romania si-a pierdut suveranitatea de prin 2007 complet

| Adlai explică (pentru Sonia822):

Sa-mi bag picioarele? nu-mi place sa fac scoala in strainatate. Nici nu stiu daca voi avea sansa de a merge in America.

Marfa, alt chin...

| suntserios a răspuns (pentru Sonia822):

Ce bine ca ne a pierdut "suveranitatea" si am intrat in UE ca era vai de capul nostru acum.

41 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Pm nu face politica externa.
2. Nu
3. Nu
4. Poate sa isi dea cu părerea.
5. Intro tara atat de îndobitocita de religie ai fi batut cu pietre, la figurat bineînțeles, dar asta nu inseamna ca legal nu poți.

Si o completare la intrebarea ta... LOOOL

| Adlai explică (pentru suntserios):

Atunci care face poltica externa? Presedintele? Sau seful Parliamentului?

| suntserios a răspuns (pentru Adlai):

Invata da scrii corect in romana.
Si da președintele faca politica externa

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

ARTICOLUL 102
(1) Guvernul, potrivit programului său de guvernare acceptat de Parlament, asigură realizarea politicii interne şi externe a ţării şi exercită conducerea generală a administraţiei publice.

De politica externa de fapt se ocupa primul ministru si ministrul de externe ale carui atributii sunt stabilite de prim ministru prin hg. (Teoretic, de guvern, dar primul ministru poate decide singur)

| Adlai explică (pentru anonim_4396):

A deci, cu alte cuvinte pot sa-mi pun aplicare ideile astea care v-am zis. Nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adlai):

...laughing dar nu vad ce legatura au cu Romania ideile tale

| Adlai explică (pentru suntserios):

Atunci o sa cer asta Presedintelui al Romaniei sa faca asta ceea ce vreau sa fac si nu pot. De presedinte, oricum nu cred ca am sansa, si nu ma vad ca asa ceva. Pot gen in calitate de viitorul Primul Ministru sa cer Presedintelui Romaniei la o conferinta daca vreau sa discut ceva cu el?

| suntserios a răspuns (pentru Adlai):

Loool

| Adlai explică (pentru anonim_4396):

Pai eu suntde origine naturala Romana. Daca vreau sa fiu presedinte sau prim ministru al Nigeriei, Pakistanului sau Kuwaitului, sau Siriei sau Iraqului, nu o sa pot, chiar daca sunt Romano-Arab. Pentru ca plus ca Kuwait nu e casa mama a mea ci Romania e. Si plus ca aici an habar cam ce se intampla si cum stau lucrurile decat in alte state.

Si presedintele are legatura ca ma ajuta sa-mi indeplimesc visele care le am

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il susțineau oameni cu cap si educați atunci.

Citeste putin reacțiile la adresa lui Arafat acum de cand a iesit in prim plan cu starea de urgenta. Sa vezi ca 90% din contestatari se leaga de religia lui si nu de actiunile lui

suntserios
| suntserios a răspuns:

Loool, vrei sa dai o imagine buna islamului executand homosexualii? Vrei sa dai o imagine buna unei religii care nu respecta niciun drept al omului și nicio cutuma a vieții moderne indobitocind o si mai tare. Loool

| Adlai explică (pentru suntserios):

Presupun ca esti de acord ca homosexualitatea este impotriva naturi si nu e ok? Asta e ideea, ca vreau sa si dovedesc ca Islam nu permite immoralitati gen pedofilia.

| suntserios a răspuns (pentru Adlai):

Nu sunt deloc deaccord. Chiar nu imi pasa cine cu cine face sex. E dreptul fiecaruia sa faca ce vrea in propriul dormitor

| Adlai explică (pentru suntserios):

Pai nu-ti vine sa vomiti daca vezi gay care fac sex in public? Homosexualitatea este scarbos. Pe mine m-ar lua starea de voma daca vad asa ceva.

| suntserios a răspuns (pentru Adlai):

Nu stiu unde traiesti tu, da eu nu am vazut nici gay, nici hetero facand sex in public. Si mai citeste odata răspunsul meu, am zis ca nu ma intereseaza cine si ce face in dormitor la el. Sexul in public de orice fel nu il agreez.

Ps. Pui pariu ca ai frecat de multe ori maimuta la filme oorn cu lesbiene, alea sigur nu te fac sa vomiti. Da na...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai shaworma e destul de ok, mai ales daca e facuta cum trebuie si nu imbuibata de carbohidrati cum se intampla la noi de multe ori. P.S. Toate religiile sunt tratate cu respect? Intotdeauna se vor gasi niste cretini care sa vrea sa ii elimine pe altii doar pentru ca aia practica alta religie sau sunt atei...

| anonimg a răspuns:

Guvernele statelor pe care le-ai amintit si cu care vrei sa ai discutii sunt cam proaste rau, pentru ca sunt si ele corupte. Oamenii din conducererea acestor state sunt de acord cu pedofilia; si chiar ei sunt si teroristii. Pentru ca daca ei nu erau teoristi si pedofili, atunci pedofilia si terorismul nu ar fi existat in tarile lor. Garantat. Dar aceste lucruri exista in tarile lor, pentru ca insasi membri guvernelor le practica.
Deci tu nu o sa poti face nimic. Poate doar sa te aliezi cu dusmanii ca sa distrugi adevaratii teroristi care sunt la conducerea guvernelor. laughing

| RoCkKiD a răspuns:

1. da, e o problema. In primul rand nu te-ar baga nimeni in seama iar in al doilea rand politicile tale or fi valabile si acceptate prin tarile musulamen dar nu in europa (sau orice alta tara care a aderat la conventia pentru drepturile omului).

2. Nu, nu poate. Ca membri Ue, politica externa e gestionata in mare parte de uniune. Oricum ideile tale tale sunt prea brutale si neintalnite in Europa.

3. Nu, nu zice nicaieri ca trebuie sa ai vreo facultate facuta. Atat timp cat oamenii iti voteaza partidul iar tu convingi partidul plus o majoritate parlamentara sa iti sustina cabinetul poti ajunge prim-ministru.

4. Poate sa ia legatura dar nu vad de ce alti lideri de stat ar trebui sa-l asculte. Nu stiu cati ai ai dar nu intelegi deloc politica.

5. Romania e in teorie un stat laic, poti ajunge in orice functie indiferent de religia ta. Spune in taorie pentru ca oamenii tot se vor uita putin urat la tine.

Cred ca prima data trebuie sa mai cresti, sa mai inveti, si sa ajungi incet incet sa intelegi cum functioneaza lumea asta.

Ai timp, spor.

| Adlai explică (pentru RoCkKiD):

Pai de asta am intrebat, ca sa am habar.

Multumesc mult pentru raspunsuri. Apreciez.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Bine ca n-o sa ajungi. N-as vrea sa vad o Romanie care incearca sa rezolve problemele altor state.

| Adlai explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cum altfel pot sa-mi indeplinesc dorintele mele? Nu mai suport sa vad lumea vorbind urat de Islam. Vreau sa demomstrez si sa dovedesc ca nu Islam este devine pentru ce fac si ce zic teroristii. Nu mai vreau ca Islam sa fie asociat cu teroristi. Asta ce vreau sa dovedesc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Adlai):

Atunci incearca sa pleci intr-o tara din Asia. Aici nu reprezinti pe nimeni.

| Adlai explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu merge nici asta. Atunci gasesc eu cai ca sa-mi indeplinesc visele.

| StrongHeart a răspuns:

Un singur om nu poate sa schimbe lumea.In razboaiele din tarile arabe sunt multe interese occidentale.

| Adlai explică (pentru StrongHeart):

De asta, in calitate viitorul Primul Ministru al Romaniei, vou cere sa am conferinta cu Parliamentul si Regel Saudit, Emirul si Parliamentul Kuwaitului, Presedintele Turciei, Presedintele Nigerieo, Presedintele Egiptului, Presedintele Iraqului, Presedintele Sirie, Presedintele EAU, Presedintele Qatarului sI Yemenului, si Presedintele Iranului, la o conferinta live chat immediat, si cu Presedintele de la Natiunile Unite. Ca sa pot sa-mi indeplinesc visele.

| StrongHeart a răspuns (pentru Adlai):

Ai votul meu happy

| Digikey a răspuns:

Te uiti prea mult la tv, teroristi, virusi bau bau.
Se pare ca este simplu sa devii prim ministru in douazeci douazeci.

| Adlai explică (pentru Digikey):

Nu am zis asta "este simplu sa devi prim ministru"

Care e treaba cu "te uiti prea mult la tv, terorists, virusi bau bau"? A

| Digikey a răspuns (pentru Adlai):

N-ai inteles absolut nimic.
Las-o balta.

Vezi ca Parliament este o marca de tigari.

| Sonia822 a răspuns:

Al treilea razboi mondial a inceput deja si e in plina desfasurare. Exista diferite forme de genocid, una ditre ele e isis, sponsorizata de cei cu care vrei tu sa te intalneti. Si in Romania e genocid, dar mai soft si mai invizibil. S-au inchis 90 procente din spitalele de stau, s-a otravit mancarea, apa (atat imbutel; iata cat si de la canal) si aerul. Se aduc gunoaie din toata UE. se ard la Bucuresti in incineratoare, noaptea, fara filtre. Se mai construiesc inca vreo 4 in Buuresti, si ulterior si prin alte orase. Ai in aer dioxina, furan, acid cianhidric, acid sulfuric.+

| Adlai explică (pentru Sonia822):

Atunci drept ca Prim Ministru al Romaniei, voi aplica pedepse capitale pentru aiacare fac genocid in Romania si fac numa' rele in Romania. Pentru ca eu ca Roman, vreau sa fac Romania sa fie Raiul pe Pamant, si asta am de gand sa fac. Aia care arunca otrava in lac si paduri in Romania, sunt condamnati la inchisoare pe viata pentru ca vor sa faca Romania urata, iar eu nu permit ca Romania sa fie urata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adlai):

Ba nene, o sa fii prim-ministru, nu Lider Suprem!

| Adlai explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai asta cautam eu, de afii "lider suprem" pentru ca vreau neaparat sa schimb lumea rapid si drastic. Daca fac de capul meu, o sa fiu considerat ca un terorist sau eu stiu ce... si am decis sa fac asta.

Ai citit ideile pe care am de gand sa le implemente ca sa stii despre ce e vorba? Pentru ca vreau sa dovedesc ca Islam este o cea mai mare binecuvantare pentru intreaga omenire. Asta e ideea mea. Si ma tot gandesc cum sa-mi indeplinesc visul. Ma gandeam prin a lua legatura cu Presedintele si seful Parlanentului Romaniei. Doar asa pot sa-mi fac miscarea. Si trebuie rapid inainte ca lucrurile sa se inrautateasca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adlai):

ORICE religie care pune niste dogme stupide in fata omului si a naturii din jur e o pacoste pentru omenire. Vrei sa iti indeplinesti visul? Gindeste-te cum poti face ca omenirea sa se elibereze de zei, fie ei vizibili, fie invizibili. Am citit ideile, unele sunt interesante, dar per total dai dovada de un idealism extrem si de multa naivitate. Pentru multe dintre ideile tale, majoritatea fratilor musulmani ti-ar da foc sau macar te-ar biciui cateva zile.

| Adlai explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu vreau sa fac asta, pentru ca vreau sa dau dreptate ca lumea sa creada ce vrea, si sa dovedesc ca un Musulman adevarat este bun si nu rau, si este milostiv cu toate creaturile si ca respecta toate credintele si religiile.

Lool, de ce mi-ar face una ca asta? Asta mi se pare o nedreptate!

Nu pot sa ma rog ca Dumnezeu Sa intoarca timpul si Sa Faca lucrurile astea ca e pacat, nu pot sa realizez eu. Bine, atunci l-as ca lumea sa atace in continuare Islam pana la Judecata de Apoi.

Asta e o viata de tortura! Si mama nu este de acord cu ce vreau sa fac si imi confisca laptop-ul si acum face cu telefonul meu, ea care e Crestina si stie ca sunt Musulman Sunnit.

Acuma am inceput sa nu mai gandesc clar... Urasc viata asta! Urasc ca faptul ca Dumnezeu asa a decis sa aseze lucrurile?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adlai):

Din punctul meu de vedere, slava musulmanilor pentru shaworma, kebap, kawurma, baklava, sarailie, si toate celelalte minunatii culinare. Am cunoscut si ceva musulmani de treaba, insa problema - nu doar a musulmanilor - e ca cu cit mai lipsiti de educatie sunt masa cea mare a credinciosilor, cu atit mai usor sunt de radicalizat. De aia exista ISIS, pentru ca multi musulmani sunt la limita saraciei si cred toate timpeniile bazate pe Coran pe care le debiteaza niste nemernici malefici. Tu interpretezi idealist, cum ziceam. Sint destui care se agata de nu stiu ce verset care zice ca tot ce e non-musulman trebuie convertit sau omorit.
P.S. Lasa prostiile. Ce naiba sa urasti la viata asta ca oricum e asa de scurta? Fii destept si vezi-ti de cele mai lumesti, incearca sa faci cit de mult bine poti in jurul tau si ia-o din aproape in aproape. Comitet de bloc, consiliu local, primar... prefer, sef de CJ, de-astea. Nici naiba nu ajunge PM din voleu.

| Alverto a răspuns:

Nu, dejea vorbești sfx-uri... Mai bine te ar interesa dezvolta țării ăsteia pentru că nici la momentul actual nu sunt destule manuale pentru elevi, și cele care sunt, sunt vechi de mulți ani și pline de bacterii

| Adlai explică (pentru Alverto):

A ok, nu-i o problema.

Ar fi o idee buna daca asi da jos examenul de treapta si sa nu mai fie examen de treapta in viitor?

| Alverto a răspuns (pentru Adlai):

Pai frate sprer doar că știi istoria României destul de bine și mai ales cea din anii 89-90.
Da, daca te referi la bac da, doar pentru cine vrea. pentru că mulți sunt buni intr o meserie anume dar nu pot aplica pentru că nu au luat bacul la momentul potrivit