| XKronstadt a întrebat:

Salutare!
Mă bate gândul să cedez apartamentul unui coleg, pentru o perioadă. Este căsătorit și tocmai a născut soția lui, dar ei stau cu chirie într-o garsonieră. Vreau să-i ajut, până vor trece peste perioada asta delicată. Cât e nevoie.
Nu doresc să fac vreun contract de închiriere. De asemenea, nu voi obține vreun folos material de nici o natură.
Cum se procedează în asemenea situație, fără ca vreunul din noi să aibă probleme cu legea? Contravine legilor acest lucru?
Să dau un exemplu: vecin cu muzica dată la maxim, omul nu se poate odihni, este nevoit să cheme poliția. De aici derivă o a doua întrebare: este valabilă înțelegerea noastră verbală, atunci când polițistul (probabil) îi va cere actele pentru a verifica domiciliul?
Ar fi mai multe de întrebat, dar poate o să dezvolt ideea în funcție de răspunsurile primite.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a sta legal in apartamentul tau si a putea sa obtina viza de resedinta puteti incheia un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta). Contractul de comodat poate fi incheiat si in forma inscrisului sub semnatura privata, nu trebuie sa fie incheiat in forma autentica.

Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inchei un contract legal, de inchiriere, in doua exemplare ( gasesti aici: https://bit.ly/2TgoO9v ) in care la suma incasata treci zero Euro. Scrii zero in cifre si in paranteza in litere.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Am uitat. Pe contractul de inchiriere poti sa scrii si doi martori si sa semneze. Poti sa pui o data limita pana la care sa stea in apartament dupa care ii poti da afara.

| darrio2007 a răspuns:

Nu face asta fara un act legal, chiar daca nu ii iei nici un ban. Cunosc destule cazuri nefericite. Ioandelasal ti-a raspuns foarte bine.

| Liviu a răspuns:

Un sfat prietenesc, poti sa imi dai stupid, sau sa imi raportezi raspunsu, ori sa il apreciezi.E alegerea ta, tine minte cat oi trai tu. Facerea de bine 'sarumana' mama.Intelegi cum vrei,asta e varianta soft. Daca nu te doare capu,de ce te legi? ti-a cerut el? sau cum? Omule,se cearta frate cu frate, tu chiar nu realizezi, il bagi pe dracu in casa singur? Eu te-as sfatui sa vorbesti si cu parinti tai, sa vezi ce spun, sau cu un om in varsta, trecut prin viata.Nu face chestia asta, nu stii ce repercursiuni vor avea.In plus, tocmai tu ai spus, 2 persoane sot/sotie intr-o camera e deajuns.Copilu ala tocmai tu ai spus,abia ce a facut ochisori, deci nu e sa zici ca are nevoie de loc! Ce faci, ii primesti? si dupa nop, ii trimiti iar la garsoniera? primestei cu chirie, cu act la mana, sau tine-ti apartamentu happy

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu a răspuns (pentru XKronstadt):

Ma rog sa fie asa, insa tu stii mai bine happy eu doar mi-am spus parerea, mai bine sa ma injuri acu, decat sa imi dai dreptate.In plus,cum spuneam, aici fiecare isi spune parerea. Sper doar ca la sfarsitu experientei sa fie asa cum crezi tu laughing Eu personal cam am probleme cu increderea, si am o vorba, nu ma doare capu, nu ma leg. Ajut in limita posibilitatilor si cum pot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facerea e bine e f0tre de mamă laughing mai bine îți vezi de treabă

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru XKronstadt):

Coboară de pe norișor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar dacă e prieten foarte bun fă-o. Altfel nu îți recomand. Oricum cum ți s-a mai spus, poți încheia un contract cu costuri zero. Dar acum tu știi. Te-ai putea trezi să-ți spună ca e casa lui. Dar dacă vrei totuși sa faci un bine și ai încredere ca nu-ți vor devasta casa atunci cedeaz-o, vorba ta.

Mna, o suma modesta tot ai putea sa percepi asta ca să nu-ți sară în cap după aia. Ma rog, exista variante legale dacă vrei să-i adăpostești.