| Rafa_Rafa_2000 a întrebat:

Salutare, ma numesc Alexandru si am nevoie de un raspuns cat se poate dur si de adevarat.
Ieri, veneam de la lucru cu un prieten iar niste scandalagii au inceput sa-l bata pe baiatul cu care eram eu, erau doi baieti.
Acestia au inceput sa-l loveasca pana cand l-au pus la pamant si au continuat atacul, moment in care eu am luat un panou rabatabil din fata unui magazin(pe care scrie "cirese 3 lei, oua 0.5 lei") si l-am folosit pe post de scut pentru a ii darama pe cei doi atacatori si a fugi împreună cu prietenul meu.
ACCIDENTAL, l-am atins pe unul dintre atacatori cu piciorul panoului la ochi iar acestuia a început sa ii curga sange.
Totul a luat stop, prietenul meu a sunat la politie si la salvare, acestia au venit, prietenul meu a depus plangere pe numele celor doi, atacatorul a fost dus la spital iar noi doi si celalalt atacator am fost dusi la sectie si am primit o amenda.
Astazi, prietenul meu a fost la doctor sa isi scoata o fisa medicala si s-a constatat ca acesta are maxilarul rupt, de atacatorul care a fost dus cu ambulanta la spital nu stiu nimic.
Acesti oameni sunt foarte periculosi, zilnic au probleme cu politia iar un prieten de-al lor a injunghiat un om acum cateva zile iar acesta inca este in libertate, cum este posibil?

Eu vreau sa stiu daca pot pati ceva de grad penal, daca individul respectiv depune plangere pe numele meu ce se poate intampla?
Ce se poate intampla daca eu chiar i-am scos ochiul?
Specific ca am 19 ani si sunt major.

Multumesc anticipat si dau funda celui mai veridic raspuns.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca respectivul depune plangere poti fi cercetat penal si, in functie de cele constatate, trimis in judecata si apoi condamnat pentru infractiunea de lovire sau alte violente sau vatamare corporala, dupa caz, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
  ART.194. Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
  b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au  necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
  (2) Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii uneia dintre  consecinţele prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. b) şi lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
(3) Tentativa la infracţiunea prevăzută în alin. (2) se pedepseşte."

| CodrutElian1990 a răspuns:

Depinde ce reiese la cercetari.