| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,

O zic pe scurt:
Am primit o amenda pentru muzica tare si consider ca e abuziva.
Am dat intr-adevar muzica tare intr-o seara pana la ora 22. Sa nu credeti ca am cine stie ce... un sistem de pc, 20 W. A venit politia fix cand eu oprisem muzica, m-au legitimat, avertisment verbal si asta a fost. Ei au plecat iar eu mi-am vazut de ale mele, fara muzica! Si ma pomenesc dupa o saptamana cu amenda ca am dat muzica tare la 03.30 in aceeasi noapte. Ori eu dormeam bine mersi.
Martor (pe procesul verbal) nu e decat vecinul de sus si cred ca e razbunare ca i-am tot batut in teava cand face el galagie la ore nepotrivite.
M-am uitat pe net dar am nevoie de sfatul cuiva priceput la legislatie sau care a trecut printr-o situatie similara.
Nu inteleg aceasta chestie, imi iau avertisment verbal si dupa aia ma trezesc cu amenda...

Intrebarea mea e: cum contest eficient aceasta amenda?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ai decat sa mergi in instanta si sa te aperi. Intre timp trebuie sa platesti amenda. Un avocat bun poate lua ora la care s-a sunat la politie si astfel sa dovedeasca faptul ca politistul a fost la o ora mai convenabila tie, nu la ora 03:00.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faci plangere contraventionala, la judecatorie, in termen de maximum 15 zile de la primirea procesului-verbal de contraventie. Expui situatia reala si dovedesti asa cum ti-a spus si Salontanul, in plus poti avea si martori, pe vecinii de langa tine si cel de jos.

| danbnz a răspuns (pentru Ioandelasal):

Stau la parter pe colt, si am practic 2 vecini de perete-n perete.
Unul e asta de sus si celalalt nu e in Bucuresti.

| Ioandelasal a răspuns (pentru danbnz):

Atunci nu prezinti martori ci spui doar situatia reala.

| danbnz a răspuns:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| Bizon95 a răspuns:

Deci
1. politistii iti dau TIE amenda NUMAI pe cuvantul unui vecin, FARA ca tu sa fii bagat in seama, CUM VINE ASTA?!?
2. politistii NU te-au bagat in seama, nu au semnatura ta, deci, daca au venit si au gasit muzica data tare la 3 noaptea, au plecat si au lasat muzica tare?!?

ce inteleg e altceva, din pacate vecinul de deasupra cunoaste/a mituit un politist, care politist a facut un abuz

asa ca, in afara de faptul ca trebuie sa faci reclamatie politistului de pe procesul verbal, mai trebuie sa tii cont de 2 lucruri:
1. trebuie spus toate asta la avocat
2. DIN PACATE, ESTI SCREWED (esti ph00toot), pentru ca politistii se acopera intre ei, SI JUSTITIA II ACOPERA PANA IN PANZELE ALBE

am facut contestatie la o amenda de tulburarea linistii publice DATA PUR ABUZIV, am castigat, chiar a venit martor cel cu care eram in litigiu si a zis ca politistii au abuzat
dupa care a facut recurs politia FARA NICI UN MOTIV TEMEINIC (intr-o tara in care justitia functioneaza, trebuie sa ai un temei legal, VALID, de gen s-a trezit din coma martorul apararii, sau a murit baba si cand ne-am uitat in hartiile ei am gasit documentul de proprietate, etc.) ei au bagat gargara, si asta a tinut binemercic in tara asta
dupa care am pierdut... angry

HAIL LA PUILITIA SI "JUSTITIA" DIN RRROMINICA angry

sunt buni numai la a inchide telefonul unei fete nevinovate care e sechestrata, batuta si violata, iar apoi la telefon vorbeste prea politicos ca sa fie luata in seama angryangryangryangryX

| danbnz a răspuns (pentru Bizon95):

Tara lui Papura Voda!
Astia sunt mai rai si mai prosti decat militienii...
Eu am fost chemat la sectie acum 20 de ani, de urgenta, venisera si 2 caralii sa ma anunte acasa... pentru ce crezi?
- De unde aveti buletinul de identitate?
- Pai voi mi l-ati eliberat! Doar nu mi l-am facut singur la imprimanta!
- Nu figurati la noi, o fi vreo greseala pe undeva...
- Asa, si eu cu ce sunt de vina ca va luati leafa dar nu va faceti treaba? In cazul asta eu ma duc in treburile mele...
Si aici mi-a crapat capul:
- Intai da-ti declaratie ca buletinul dumneavoastra e al dumneavoastra si face-ti si o copie xerox!
Mai zi ceva...
Noapte mintii frate, pacat ca nu aveam smartphone la vremea aia sa filmez, sau macar sa inregistrez audio!

Deci eu cu astia o sa am de a face cu contestatia mea...

O sa platesc si apoi ma judec cu ei.

Si uite cum "siguranta si incredere" nu inseamna nimic pentru omul de rand!