| Dragosdoar a întrebat:

Salutare. Poate intrebarea mea pare prosteasca, dar de ce sunt legile impotriva detinerii de armelor de foc atat de aspre in Romania? Eu inteleg ca nici ca in America nu e chiar bine sa fie, dar cand societatea va descinde in haos si in anarhie cu ce ne vom apara? Eu sunt de parere ca unui om ii este greu sa raspunda cu un cutit la cutit. Cand iti intra un grup de 5-6 indivizi in curte si incepe sa-ti loveasca si usa ce te faci?
Mie sincer mi se pare cam abuziv legea armelor in Romania, de fapt peste tot in Europa parca sa doreste sa fim un popor dezarmat.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Deci tu spui ca iti trebuie arma pentru ca altfel nu te poti apara daca iti intra 5-6 indivizi in curte.

Buun... Haide sa analizam putin acest argument:

Sa presupunem ca s-ar relaxa regimul armelor. In cazul asta, cine crezi ca ar fi primii care ar profita de aceasta relaxare? Nu cumva ar fi tocmai aia care se ocupa cu intratul peste oameni in casa?

Deci, la ce-ti va folosi o arma, daca si aia cinci-sase care intra peste tine au la randul lor arme? Crezi ca esti John Rambo?

Sau crezi ca tu vei fi singurul destept cu arma, iar aia te vor ataca cu pliciuri de muste?

38 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este parerea ta si fiecare are dreptul la una.
Eu cred ca legea actuala este corespunzatoare conditiilor de la noi si chiar ar trebui inasprite pedepsele pentru nerespectarea regimului armelor si munitiilor.

| darrio2007 a răspuns:

Dar daca aia 5-6 ar avea arme, cum ti s-ar părea?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai fix asa am ajunge la haos si anarhie...

| Drimmero a răspuns:

La cati handicapati avem in Romania, nu ma refer la handicapul clasic, ci la psihopatii din tara asta e si normal sa fie aspra legea pentru permisul de port arma, gandeste-te sa aiba unul pica pe tine, dar ura d-aia nasoala, in secunda 2 daca ar avea pistol si sa-l enervezi te-ar impusca, o sa-mi zica lumea acum in comentarii ca se poate intampla asta si fara sa aiba man libera pentru arme, dar ei nu vor lua in calcul ca numarul celor cu arme in Romania e foarte mic, practic dai unda verde aproape oricui de arme.

| Mosotti a răspuns:

De idioata tara ce suntem, in mod normal trebuie sa ne putem apara la o adica, e un drept zic eu, ca daca vin 3 insi sa-mi sparga casa cu mine in ea, cum ma apar? Chiar daca n-au arme, asa daca intra le trag un glont in cap si pe langa ca am scapat, curati si societatea de jigodii, ca in SUA ai voie sa faci asta.

Si exact, daca e vreo anarhie ce facem? Chiar daca avem toti arme macar suntem egali, care trage primul si care trage mai bine, dar nu asa, ei 10 si eu singur sa ma bata sa ma rupa.

Si UE e la fel de idioata la chestia asta.

Plus ca in SUA mai e si altceva, producatorii de arme vor sa faca si afacere mare din asta.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Imi zicea o cunostinta ca in Brazilia e legea portului de arma e mai aspra ca in Europa, si cu toate astea rata criminalitatii duduie. Sunt orase unde e din ce in ce mai rau acolo. La fel si in UK, se injunghie aia in draci acolo. Eu zic ca niste conditii trebuie impuse, bine inteles, dar nici chiar cum sunt in prezent

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Da, ca cine vrea sa aiba arme are, tot pe prosti ca noi ne ingradesc. Si aia le folosesc mana in mana cu politia deci nu prea li se intampla nimic. Bine crime faci si fara arma, cutit, foarfeca, bataie crunta, deci nu asta e o problema.

Sa fereasca dumnezeu ca vreodata pe unu din asta care fac prosti pe aia ce vor liberalizarea portului de arma, sa vina 2-3-4 barbati bine facuti si sa-i desfigureze in bataie doar ca el era singur si pampalau, si aia erau 4. Dar asa ar merita. Asa...doar ca-s aia rai si vor scandal, sau pentru un telefon furat, motive se gasesc.
Sau sa le intre in casa si sa le omoare, mama, tata, copilul, si ei sa se uite ca prostii.
Si dupa aia isi vor schimba gandirea.
Dar astea s-au tot intamplat, nu e scenariu utopic.

Macar am arma, care pe care chiar daca au si ei, e corect si asta e. Daca ma impusca, iar aia e, na, am fost eu mai prost la tras, dar nu ca nu am putut face ceva.

| Mosotti a răspuns:

Eu sunt pro legalizare port arma. Cum merge in SUA, merge si aici.

Asa organizati sunt sua-istii ca au o rata a infractionalitatii f mare! Dar e bine sa purtam pentru aparare, daca gandeau si aia ca tine, nu dadeau liber la arme acolo. Ca nu eu am scos asta.

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

Dacă la 43 de ani așa gândești ca un copil de 20, de-abia înțărcat, ai trecut prin viață degeaba înseamnă domnu' adult. Ca să-ți fiu copil ar fi trebuit să te fi muncit de mic copil când nu aveai nici păr la puță. Cum Dumnezeu să nu mă iau de om când vine cu niște idei și niște concepte parcă scoase acum din visele unui adolescent în călduri care noaptea visează filme xxx?!? Nu ești sănătos tovarășu', asta e clar. Ori minți puternic cum că ai avea 43 de ani. Câți i-ai dormit din ăia 43, înafară de orele normale de somn mă întreb? Sau pe ăia când erai treaz i-ai investit în filme, sau desene animate?!? Dumnezeu cu mila dacă așa specie suntem.

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Atunci de ce in SUA e legal si la noi nu?! Inseamna ca politicienii SUA sunt copii abia intarcati, sau? Ca ei au luat decizia sa fie asa acolo, ideea nu este a mea, eu am preluat-o de la ei.
Ca dupa mine ar merge si cu gloante de cauciuc doar, de fapt. Nu ar fi nevoie de din alea de razboi.

Nu stii cate cazuri au fost cand au omorat batrani in casa?! Ptr trei lei? Sau oameni, nu doar batrani. Hoti neexperimentati care au dat de oamenii aia in case.
Nu e nici o fantezie.
Macar asa esti pe pozitie de egalitate, ambii averm arma, care trege primi si mai bine gandit.
Nu tu la 30 ani cu inca unu, si eu la 60 singur cot la cot, nu merge.

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

Dacă tot ți-ai modificat răspunsul după ce ți-am dat reply:

[quote]"Asa organizati sunt sua-istii ca au o rata a infractionalitatii f mare!"[\quote]

Gândește-te cât de mare prostie, mai mare decât tine ai postat aici. Deci cu arme legalizate și cu rata de infracționalitate mare. Deci după ce că-i rău, arme îți mai trebuie. Adică mai pui și paie pe foc. Și probabil trăiești cu impresia că cetățeanul de rând, care probabil nu va avea în vecii vecilor antrenamentul necesar să folosească o armă, cu mintea limpede, o s-o scoată din pantaloni să-i impresioneze pe ăia 2-3-4 malaci pe care-i menționasei mai devreme. Ești în șoc cumetre, dormi din picioare, trezește-te.

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Am editat ca, am considerat offtopic si nu era cazul aici sa las ce am sters.
Nu am zis ca romanii is sanatosi la cap! Este corect ca e posibil sa se faca mare abuz, e corect ca americanii sunt putin mai asezati, insa nu de aia nu se legalizeaza, ca nici in UE nu e legal desi si aia-s mai asezati ca cei din SUA.
Dar in UE nici nu prea e cazul, nu esta haosul din SUA in nici un caz, doar sa te aperi toti de rromi, romani de proasta calitate care fura si altele, sparg case.
Exista un risc la noi sa fie admise armele de foc, sa zic ca pana la urma asta admit.
Insa daca stai la parnaie 15-20 ani nu stiu daca iti vine sa mai abuzezi.

Dar macar alea cu gloante de cauciuc trebuiau admise fara permis, inscrise pe nume, adresa, CNP, amprente si tot, evident.
Bine ca si in SUA se zice ca e din cauza afacerii armamentistilor care le vand, cum ca daca vine cineva te ia prin surprindere si nu mai apuci sa scoti arma, dar na, ce sa zic, adica ca-s cam inutile.
Adica ala e pregatit ca vrea sa te faca, dar tu nu esti pregatit sa-l faci pe el.
Am zis ca trebuiau admise cele cu gloante de cauciuc pentru ca mai sunt incidente unde ar fi nevoie totusi.
Nici la noi nu se intampla la tot pasul chestii din astea, dar se intampla.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca la ca de autisti is romanii in general ar fi mai rau ca impuscarile in masa de la eilaughing Le dai arme la romanasi dupa se impusca ca in vestul salbatic pe motive de 2 leilaughing

| OldSoul a răspuns:

La ce saracie si foame e in Romania...
Da-le oamenilor arme la o simpla semnatura si o sa aflii cum sta treaba.

| Mosotti a răspuns (pentru OldSoul):

Cam ai dreptate, dar nu stiu daca iti place cazi la puscarie 15-20 ani unde ti se taie cablu la ora 21 sau 22, stai cu 3-4 insi in camera sa le suporti sforaiturile, mirosi basinile, transpiratia, apa calda odata pe saptamana, mancare ce-ti dau ei daca nu ai bani sa iei la dublu pret de la magazinul de acolo, suporti misto si batjocura celorlalti, te mai ia si la bataie pe interval de nu te vezi in timp ce gardienii se fac ca nu vad.

Si sa stai 23 ore in celula aia mica pe zi cu cei 2-3, nici la munca nu ai voie cand ai condamnari mari. Sa vedem daca tragi asa aiurea.
Nu tu telefon, nu tu internet, nu tu calculator nu tu nimic ca lumea.
Daca la ora 23, 30 nu ai somn, stai ca prostu in pat si atat, nu ai TV nu ai nimic, stingerea, de, nu am inteles de ce se taie cablu la ora 22 insa.
Culmea, in majoritatea cazurilor, crimele nu le fac aia tupeistii, smecherii, le fac aia timizi, pampalaii, ailalti au condamnari mai mici pentru altele mai slabe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Avea profesoara mea de matematică din liceu o vorbă care se potriveşte ultimei fraze din răspunsul tău: "Fereşte-te de îndrăzneala timidului".winking

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si e simplu de ce, ca aia timizi, pampalai, slabi fizic, nu au curajul si nici capacitatea sa fie tari in gura, sa bata, sa rezolve altfel problema la o adica fie pe drept fie abuziv, asa ca fac ce pot sa faca si ei, trag cu pistolu, baga cutitul, ori fac asa, ori nu mai fac nimic. Cel mai bine e sa se abtina, ca-si distrug vietile pentru ceva de moment, sau daca-s atacati mai bine sa o ia la fuga si atat, aia e.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pe langa altele, fiecare tara cu traditiile ei: sociale, politice, culturale etc. La americani este o traditie ca oamenii sa aiba arme sa se apere, deoarece in vechime autoritatile erau depasite de situatie, fiecare propietar fiind obligat de situatie sa-si apere averea. Poporul american este educat asupra modului de folosire a armei. Cu toate acestea, cate tragedii nu se intampla?!
La noi cred ca, pe langa oamenii plecati in afara granitelor s-ar adauga si multi care ar parasi acest pamant.
La noi cred ca s-ar intampla ca in bancul in care doi sedeau la o masa in local. Unul zice:
- Il vezi peala de la masa aceea?
- Care, ca sunt trei, il intreaba celalat.
- Cel cu palarie, zice primul.
- Care, ca toti au palarie? intreaba al doilea.
- Cel cu palarie neagra, zice primul.
- Care, ca toti au palarie neagra, zice al doilea.
Atunci primul scoate pistolul de la brau si trage doua focuri, omorand pe doi in cei trei.
- Ei acum il vezi? intreaba primul.
- Da, il vad. Da' ce-i cu el?
- Pai ala este cel mai mare dusman al meu.

| siriusblack98 a răspuns:

La noi nu exista nici macar termenul de ''auto-aparare''. Pana la armele de foc mai e cale lunga. De ce? Pai cum altfel daca tara noastra este condusa de hoti care fac legi pentru hoti?! Daca un hot inarmat intra peste tine in casa tu nu trebuie sa fii in stare sa te aperi. Daca un criminal incearca sa te omoare dar reusesti sa-l omori tu pe el, faci puscarie.

| Mosotti a răspuns (pentru siriusblack98):

Pai odata ce legea armelor e ca in SUA, se va schimba si restul de legi. In casa poti trage daca ai arma cu permis, aviatorul a tras si nu a patit nimic, e normal, ce cauti in casa mea?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu o sa fie prea curand o asemenea libertate pe la noi. Nu crezi ca le-ar fi frica politicienilor de oamenii de rand daca toti ar avea arme? Se gaseste unul nervos pe salarii, sosele, spitale si trage dupa ei. Nu sunt sigur cum ar fi interpretat un asemenea scenariu de hot impuscat de victima in casa de vreme ce autoapararea nu exista nicaieri in legile de la noi. Cica se tine cont daca are sau nu arma de foc, daca te-a lovit sau doar amenintat si multe altele. Oricum esti foarte pasibil de puscarie daca ucizi in autoaparare la noi. Las si link unde am vazut ca se discuta tema. https://www.reddit.com/......ia_despre/

| Mosotti a răspuns (pentru siriusblack98):

Pai si in SUA nu e la fel? Si acolo le poate fi frica la politicieni de oameni ca si acolo sanatatea e la pamant si asa mai departe, invatamant scump, insa nu le e frica, ca ei oricum nu patesc nimic, se ascund si aia e. E vb de lege pur si simplu, nu ca frica sau nefrica.

Acuma se omoara intre ei, si politicienii? N-au treaba, sunt paziti, au ei ale lor. Si se omoara intre ei de nemultumiri acum, nu are treaba cu politaiu care a omorat pe negru pe 25 mai, deja se vad nemultumirile.
Ai vazut tu vreunu sa traga cu arma? Eu nu. Culmea!
Veneau jandarmii si se lasau oamenii batuti, trantiti, n-ai vazut? Deci ce vorbesti tu de frica politicului, politiei, jandarmeriei aici?
Deci cam degeaba au armele alea, ca idee zic.
Lumea e proasta rau, dar macar in casa se poate apara naiba.

Plus ca se stie "armele pot fi folosite la o adica si contra abuzului statului".
La noi nu stiu cum este dar eu trag si gata, ca, cu din ala cu gloante de cauciuc merge sa tragi, nu pot sta cu mana in dos.
Nu e nevoie de din ala de razboi pistol de fapt.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Mosotti):

N-are sens sa comparam mentalitatea din SUA cu cea din Romania. Nici intre cei din guvern si nici intre populatie. Aici 8 din 10 romani sunt in stare sa te impuste doar pentru ca nu vrei sa le cedezi locul in autobuz sau pentru ca ai parcat pe locul lor de parcare (chiar daca legal nu este rezervat) ori pentru ca i-ai claxonat in trafic. Degeaba sunt 2 din 10 romani cat de cat responsabili daca restul de 8 te-ar impusca si pentru ca te-ai uitat urat la ei. Nu suntem un popor responsabil. Noi n-am stiut sa gestionam nici macar democratia, de arme de foc nici nu mai incape vorba. Asta este parerea mea.

| Mosotti a răspuns (pentru siriusblack98):

Aici sunt de acord cu tine, ce sa zic.

| Werrich a răspuns:

Uniunea Europeana face legile in toate tarile member UE, deci si in Romania.

| Mosotti a răspuns (pentru Werrich):

Ideea e de ce si in UE e asa! Nu ca UE face legea aici, ca inainte nu eram in UE si tot prosti eram pe axa asta.

| GPA a răspuns:

În primul rând, orice armă de foc este letală, nimănui nu i se poate cuveni un asemenea "gadget" de autoapărare mai ales fără un permis de port armă și un aviz medical (test care determină dacă suferi de afecțiuni mintale-tulburări mintale, retard psihic, dependența de alcool, droguri, probleme de vedere, probleme locomotorii s-a.m.d)

Armele de foc sunt letale, nu sunt o joacă! Orice armă de foc aflată asupra ta fără acte doveditoare te poate duce în spatele gratiilor ani buni.
Nu este vorba de popor dezarmat, este vorba de o responsabilitate pe care ți-o asumi încă de la momentul în care ți-ai achiziționat arma. Legea are foarte mare dreptate în privința asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de ce sunt legile asa, dar acum ca am citit intrebarea asta, chiar mi-as dori sa detin o arma.

Chestia e ca in America daca impusti pe cineva care a intrat pe proprietatea ta privata, tu nu patesti nimic pentru ca l-ai omorat pe ala.
In Romanica daca impusti pe cineva care a intrat peste tine in casa, faci puscarie.

| Dragosdoar explică (pentru anonim_4396):

Exact la asta ma gandeam acum, ca tot am vazut cazul lui Badalau-nu empatizez deloc cu politicianul ala-dar aici legea e destul de anapoda. Nu zic sa fie exact ca in SUA, dar niste reglementari zic eu ca ar fi benefice

| Speranta12 a răspuns:

E gresit cum pui problema. Tu zici ceva de genul intr-o tara in care sunt interzise armele de foc si interlopii detin arme, de ce sa nu detinem si noi astialalti arme de foc? E pusa gresit problema. Trebuia pusa asa: intr-o tara in care sunt interzise armele de foc si interlopii detin arme, iar noi astialalti suntem dezarmati, justitia si organele de aparare de ce nu fac mai mult pentru a opri coruptia si talhariile de acest gen? De ce suntem noi nevoiti sa ne aparam noi cu arme de foc, adica sa devenim si noi criminali, cand de fapt, statul nu-si face treaba destul sa impuna legea care e doar pe foaie?

| Andresso a răspuns:

Gandesti ca un copilas de 10 anișori.

| EntertainYou a răspuns:

Doamne, eu am probleme sa ridic o drona la marginea orasului si tu vrei deja arme de foc, cand astia clasifica niste jucarii de 300-400 gr la aeronave civile.
Ce crezi ca poti vedea de la legislatia din Romania?

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
America, inca de la fondarea ei, a avut doar regimuri democratice, iar la ei proprietatea e sfanta. Ai incalcat-o, s-ar putea sa te trezesti cu niscaiva grame de plumb prin tine, care sa iti dea intoxicatie mortala sau mai putin letala.
Vezi ca si acolo mai apar nebuni care trag in stanga si in dreapta cu pistolul, cu pusca. Artisti au fost rapusi de gloante, adolescenti nevinovati. Ai vrea sa fie si la noi legea junglei ca la ei? Ei au si o legislatie care permite folosirea armei.
Romania a fost apropae 50 ani sub comunism, si regimul armelor si munitiilor a fost foarte strict tinut sub supraveghere.
Acum, poti obtine permis de port arma, daca intrunesti conditiile necesare.
Daca ai nevoie de ajutor, chemi Politia. Daca poti obtine un permis port-arma.
Nu se vrea sa fie o lege a junglei, unde fiecare isi face dreptate singur. Se vrea ca legea sa domneasca, nu pistolul si glontul.

| Mosotti a răspuns (pentru Octavian81):

"Daca ai nevoie de ajutor, chemi Politia", pana vine politia esti kaput uneori, si degeaba mai vine politia.
Trebuie ca fiecare sa se apere daca se necesita, nu sa-si faca dreptate, e o mare diferenta. Daca a furat si auzi dupa aia, nu iti faci dreptate, face legea, dar daca incearca sa fure sau sa te agreseze e altceva, acolo e autoaparare, deci separa-le.

Totusi as vrea sa fie legalizat arma cu gloante de cauciuc macar fara permis, ca ajunge pentru autoaparare, si chiar nu am inteles de ce si in SUA nu e la fel. De ce e nevoie de gloante de razboi, nu stiu, de ce e nevoie de arme mai grele nu stiu.
Insa inregistrate cu serie, adresa si toate datele, nu asa aiurea fara sa stii cine a cumparat.

Aia cu proprietatea e pentru bogati, sa nu cumva sa vina cineva sa le ia averile facute pe spatele altora, nu ca se gandeau ei la amaratii care au si ei un ap acolo, mai ales ca majoritatea nu au, stau cu chirie, deci ce proprietate?
Acolo in SUA e pentru smecherii care fabrica armele, sa vanda, asta e motivul si multi nu s-au prins.

| TPU2019 a răspuns:

Ferească Sfântu' să-i dai putere la prost, atât am de zis...

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Adica toti americanii-s prosti? La ei dreptul la aparare e in constitutie, cum e si normal. Daca erau asa prosti nu erau cei mai tari economic si militar din lume. Bine, au f multe idiotenii unde-s f prosti, invatamant, sanatate, sistem social, aia da, e jungla acolo si am tot zis-o.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Au varfuri dar si multa prostime.

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Foarte multa prostie si prostime! Nu stie unul de altul, n legi in fiecare stat pana si la divorturi, nu e o unitate, nu e un centru de control la o adica nu stie stanga ce face dreapta, trebuie facut ceva, aia vor, ceilalti nu vor si deci nu se face, e haos.
Companiile de telefonie mobila, sunt varza acolo am auzit, incompatibilitati, etc. Colo e legalizata iarba, colo nu, colo e pedeapsa cu moartea, colo nu, de parca crima nu e tot crima.

Sanatatea e praf, n-ai bani, mori cu zile, sunt cam 3000 de companii de asigurari si toate practica cam acelasi pret si aceleasi idiotenii "asig nu acopera asta, asta asta". Invatamantu n-ai bani, nu inveti. Nimic pentru omul de rand.

Dar le da arme sa-si vanda ei armele sub pretext de aparare, de parca cand vine unu sa te taie, tu esti pe faza.
Asa da, sunt de acord cu legalizarea dar sa fie pe bune, pe corecte, sa ajute la aparare pe bune.
Aia nici nu intra in case, nu se incurca pentru un TV si un laptop.
Daca e confruntare directa da, merge sa scoti arma.
Adica daca vezi ca intra sa te violeze sau altele.