| RM1999 a întrebat:

Salutare! Situatia sta in felul urmator:
Am cumparat o masina. Este inmatriculata, iar intre mine si proprietarul placutelor de inmatriculare sunt doi intermediari(persoane care au cumparat masina si au vandut-o dupa 1-3 luni). Am citit legislatia si am vazut ca exista "suspendarea inmatricularii" (daca nu treci pe numele tau in max 90 de zile autovehiculul).
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
Masina am cumparat-o de 1 luna(am luat-o in evidenta fiscala) dar cand voi merge la DRPCIV voi intampina probleme? Am contractele de v-c pana la cel care detine placutele.
Are vreo relevanta daca fostii proprietari nu au inmatriculat-o? Adica pana la urma alea 90 de zile incep in momentul in care am cumparat-o eu.
S-a confruntat cineva cu problema asta? Va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus termenul de 90 de zile curge de la data primului contract de vanzare-cumparar, conform art.11, alin.(4) si (4^4) din OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:, citez:
"(4)În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul naţional de evidenţă a permiselor de conducere şi a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.
(4^4)În cazul în care până la transcriere intervin transmiteri succesive ale dreptului de proprietate asupra vehiculului, termenul prevăzut la alin. (4) curge de la data primei transmiteri a dreptului de proprietate."

| RM1999 explică (pentru Ioandelasal):

Salut! Iti multumesc de raspuns, in cazul asta au trecut 90 de zile de la data primei transmiteri a dreptului de proprietate. Ce pot face in acest caz? Mai pot inmatricula masina

| Ioandelasal a răspuns (pentru RM1999):

Da, o mai poti inmatricula, dar pana ce o inmatriculezi n-ai voie sa circuli pe drumurile publice.