| tinuolaru1234 a întrebat:

Sora mea a fost zgariata astazi in parcare de o masina (eram in masina) si am iesit sa vedem ce s-a intamplat. Atunci nu am realizat cat de rau este zgariata masina pentru ca era uda si murdara, insa cand am ajuns acasa si am lasat sa se usuce, am sters-o cu o carpa fina si am observat ca este mult mai rau (cum este in imagini). O poate face asigurarea sau facem amiabila si plateste costurile? cat sa cer? sa mergem la un polish sau sa o vopsesc (2 elemente)? Nu am oprit asigurarea, mi-a dat o carte de vizita de la firma pe care o are + am luat nr de inmatriculare si a fost vorba sa o facem maine. In caz ca nu recunoaste vina sau ca a fost zgariata asa rau (se vedea o zgarietura mai mica din cauza apei) ce pot face? Multumesc!

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 situatii legal posibile:
1.Incheiati o constatare amiabila si masina va fi reparata pe cheltuiala firmei de la care are asigurarea RCA cel vinovat. In acest caz nu trebuie anuntata politia.
2. Daca nu rezolvati amiabil atunci trebuie anuntata politia pentru a obtine o dovada de reparatie.

| tinuolaru1234 explică (pentru Ioandelasal):

Www.transfernow.net/918rl4x2eved aici sunt 2 poze dupa ce am indepartat apa si sarea cand am ajuns acasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa mergi la un service auto, sa-ti evaluzeze reparatia si apoi sa mergi la asigurarea celui care v-a zgariat masina.
Dar primul lucru, cauta-l pe sofer sa dati declaratii amandoi, cum s-a intamplat accidentul.

Cat despre cerut bani, uita de asta, ca fiind masina de firma, totul trebuie facut legal, nu se poate da spaga, sau bani la negru.

| tinuolaru1234 explică (pentru Violleta2022):

Era chiar patronul cu masina de firma. ma gandeam sa facem o amiabila si sa nu implicam firma de asigurari (sa nu umblam ca nebunii) + ca dureaza ceva daca stau dupa asigurare si nu stiu daca acopera asa ceva asiguratorul. o sa atasez un link cu problema

| Violleta2022 a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Amiabila aia nu este posibila, in situatia in care este implicata masina firmei.
Daca-i masina lui personala, atunci te poti intelege cu el.

| tinuolaru1234 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles.
www.transfernow.net/918rl4x2eved
aici am incarcat 2 poze cu zgarieturile

| Violleta2022 a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Vezi ca amiabila este foarte dificila. Daca nu declari accidentul oficial, ai sansa sa ti se traga clapa, pentru ca tipul poate sa infirme accidentul. Acum, depinde cat de serios si cinstit este!

| tinuolaru1234 explică (pentru Violleta2022):

In ce sens oficial? atunci pe moment? mi-a dat de inteles ca este serios...acum nu stiu si cat de serios. daca nu vrea cu amiabila voi face plangere la politie si isi ia si o amenda + reparatia

| Violleta2022 a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Nu se da amenda, dar il obliga sa-ti repare masina, daca este anuntat oficial acel incident atat la politie, cat si la asigurari.

Eu spuns a mergi sa discuti intai cu el, deschis si la obiect.
Dar intai mergi la un centru de reparatii sa vezi cam cat ar costa reparatia si vopsirea, ca sa stii cat trebuie sa ceri acelui tip.
Daca refuza sau se codeste, ia calea legala, ca cel mai sigur nu vrei sa-ti platetsi singur masina.

| tinuolaru1234 explică (pentru Violleta2022):

O sa se ocupe tatal meu maine de tot incidentul in cauza si vedem ce prefera si vinovatul

| Violleta2022 a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Trebuie sa se ocupe propietarul masinii!

| tinuolaru1234 explică (pentru Violleta2022):

Proprietarul este tatal meu, soferul a fost sora mea (19 ani)

| Violleta2022 a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Vezi ca, in situatia in care sunt implicati incepatorii, ai sansa ca declaratia celuilalt sa fie schimbata in favoarea lui, acuzand ca a fost o manevra gresita facuta de incepator... care l-a pus in situatia aia.
Aveti grija mare, ca-s credibile asemenea declaratii, pentru ca toate lumea da vina pe un incepator.

| tinuolaru1234 explică (pentru Violleta2022):

In acel loc stationeaza foarte multe masini pentru ca parcarile sunt private iar indicator cu stationarea interzisa nu este in zona si multa lume merge la magazin acolo, noi nu am observat ce el vrea sa plece si am oprit in spatele lui fara intentie, dupa 1 minut s-a gandit sa plece din parcare si nu s-a asigurat. stiu ca in momentul cand iesi din parcare, pierzi absolut orice prioritate chiar daca cineva te blocheaza

| Violleta2022 a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Aveti martori?
Daca soferul asta spune ca incepatorul din spatele lui nu s-a asigurat cand a intrat in parcare si l-a lovit pe el, atunci ete cuvantul sorei tale, care-i incepatoare, impotriva cuvantului unui sofer experimentat.
Imi pare rau ca-s sceptica, dar am vazut destule la viata mea si nu totdeauna oamenii sunt cinstiti.
Sper sa se rezolve pe cale amiabila si toata lumea sa fie multumita!

| tinuolaru1234 explică (pentru Violleta2022):

Masina deja se oprise, iar ca martor era un vecin in masina. + ca majoritatea masinilor trec aproape de cele din parcare pentru sa pe celalt sens de mers se parcheaza masini doar in zona magazinelor

| Violleta2022 a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Bun, daca aveti un martor, poate-i bine sa-l mentionati cand mergeti la tipul cu accidentul sa va intelegeti.

| tinuolaru1234 explică (pentru Violleta2022):

O sa-l mentionam, cu siguranta

| tinuolaru1234 explică:

Www.transfernow.net/266659t12w2d - schema cu locul accidentului
www.transfernow.net/918rl4x2eved - pagubele