| Lapusneanu a întrebat:

stie careva ce prevede legea cu privire la procurori si judecatori? Au voie sa faca afaceri? dar membrii familiilor lor? Pana la ce grad?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incompatibilitatile si interdictiile pentru judecatori si procurori sunt prevazute in art.5-10 din L.303/2004, cu md. si compl. ulterioare. Ei nu au voie sa faca afaceri dar rudele lor au voie.

| Lapusneanu explică (pentru Ioandelasal):

Sotul sau sotia da? Afacerile de tip MLM se considera afaceri sau doar societati comerciale? Cumparare/inchiriere de terenuri adica imobiliare se considera afacere?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lapusneanu):

Poate face afaceri oricare ruda - parinti, copii, sot/sotie, etc, legea nu a instituit nici o interdictie pentru acestia, interdictiile sunt strict pentru judecatori/procurori.
Daca inchirierea sau cumparare este pentru uz personal nu se considera afacere, daca cumpara/vinde/inchiriaza ca o indeletnicire este afacere.