| LaurentiuSk8 a întrebat:

Sunt unul din ghinionistii care tocmai si-a luat teapa de pe pe site-ul Mercador de la un utilizator. Situatia este in felul urmator : Am cautat pe site-ul respectiv un Iphone 4 16 Gb NeverLock, am gasit un vanzator, l-am contactat etc. Vanzatorul avea drept poze false ale produsului, iar cand am plasat comanda online am ales sa primesc produsul prin Posta Romana. Pretul era de 500 de Lei. Persoana respectiva sustinea ca vinde produsul la pretul acesta pe motiv ca are nevoie urgent de bani. Surpriza a fost la deschiderea coletului unde normal nu se afla produsul afisat de vanzator pe site, ci un Nokia 1100 si multe porcarii. Bineinteles am mers imediat la Politie unde am depus plangere. Sustin ca am toate documentele necesare pentru ai ajuta pe Domnii Politisti sa se ocupe de caz. Ex : Oras, Judet, Nume, Strada absolut toate datele persoanei respectivului. Intrebarea mea logica este daca imi pot recupera banii? Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur.Acea persoana trebuie sa prezinte un buletin la posta pentru a recupera banii. Domnii polititsti trebuie doar sa ia legatura cu cei de la posta sa afle cine a ridicat banii.In acest fel vor afla date despre el.Doar daca polititstii isis vor face treaba ca la carte, ai sanse sa-ti recuperezi banii. Trebuie sa insisti la domnii politisti sa nu uite cumva plangerea ta.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat interes isi dau cei de la politie in cazul tau, teoretic ar trebui sa iti recuperezi banii... insa serios 500 ron un iphone 4? nu ti s-a parut nimic suspect?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Întreabă poliția.

| Wehrmacht a răspuns:

Doar daca politia este incompetenta, si crede-ma ca este.
Daca prostu' nu-ti trimitea nimic scapa 100%.Cum el ti-a trimis ceva,politia se poate duce la posta, afla cine a trimis acel Nokia si ajunge la el.Pot fi urmatoarele probleme:

-Nu a folosit contul sau de Mercador
-S-a logat dintr-un loc public si trebuie sa se demonstreze ca fost acolo sau s-a logat cu un program gen Tor, IP-ul fiind foarte greu de identificat si daca s-a deconectat cred ca si imposibil pentru politia romana, asta facandu-se in cazuri de crima, terorism...etc,nu pentru o escrocherie.

| Wehrmacht a răspuns:

M-am mai gandit la ceva:

Politia ar trebui sa afle cui i-ai trimis tu banii.Asta o sa duca sigur la ala.Cu produsul mai este cum mai este ca poate sa imbarlige ala pe cineva sau sa faca alte scheme, dar banii el i-a primit 100%. Orice ar zice probleme tot o sa aiba.

| dryft3r a răspuns:

Sigur ca ii vei recupera. In caz contrar, cei de la Mercador sunt obligati sa-ti dea suma respectiva.

| Everestcompany a răspuns:

Nu este sigur ca ii vei putea recupera. Depinde cat de repede va interveni politia, si va opri desfasurarea acestei tranzactii, care are loc intre tine si Posta romana. Adica, sa nu apuce acea persoana sa primeasca banii, sa ii ridice. Oricum, trebuie sa prezinte un buletin, buletinul sau atunci cand primeste banii. In fine. Nu mai cumpara de pe Tocmai.ro sau de pe Mercador.ro atata timp cat nu te poti intalni fata in fata cu vanzatorul. Iti recomand Okazii.ro, cea mai mare platforma de comert din Romania, dar si cea mai sigura. Atentie: si pe Okazii.ro exista vanzatori neseriosi! "Casca"bine ochii atunci cand cumperi de pe astfel de site-uri. Nu uita: daca e prea frumos ca sa fie adevarat(adica prea ieftin nu produs in comparatie cu aceleasi modele de produse ale altor vanzatori) inseamna ca asa si este. Am cumparat pana acum doar de pe Okazii.ro(aproape 20 de tranzactii), si niciodata nu am fost pacalit, si asta pentru ca am fost atent la orice detaliu, si nu am cumparat produse care sa coste mai mult de 350 de lei. Incearca sa cauti pe Okazii.ro produse care contin"Garantie la livrare", ceea ce inseamna ca, daca nu primesti ceea ce era specificat in descrierea produsului, Okazii.ro iti garanteaza ca iti vei primi banii inapoi+eventualele taxe de transport.

| LaurentiuSk8 explică:

Olitia l-a sunat pe tipul respectiv. El joaca rolul de victima (e si normal). El era revoltat de ce am anuntat politia si ii spunea domnului politist ca nu are nici-o vina ca a trimis Nokia 1100 laughing, este tot un telefon ce mai conteaza. Telefon a vrut telefon, telefon a primit. Este de fapt un Tigan, mi-au zis domnii ca l-au cautat la evidenta populatiei... Normal trebuia ca banii trimisi de mine catre el sa fie blocati pe motiv de frauda. Politia din orasul meu mi-a spus ca o sa-mi recuperez banii. acum nu stiu ce sa cred. a trecut deja o saptamana si nimic. Am inteles ceva de PARCHET. De un dosar acolo. ceva de genu. PARERI happy