| ArmmAndArmm a întrebat:

Salutare TPU. Am avut un proces etc. să zicem ca alaltăieri am avut judecata. Ieri am primit in scris ce s-a intâmplat și dupa 10 zile nu am primit nimic prin poștă. INTREBARE: Pt hotărârea judecătorească definivă, fără să se recurgă la vreun apel aștep acasă sau mă duc eu personal la judecătorie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Hotararea primei instante poate fi atacata cu apel sau recurs, dupa caz, scrie in hotarare calea de atac.
De la data primirii acesteia incepe sa curga termenul in calea de atac. Daca nici o parte din proces nu ataca hotararea primei instante atunci aceasta ramane definitiva si poate fi investita cu formula executorie, de catre partea care a castigat procesul, daca este necesar sa fie pusa in executare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Uneori nu ajunge acasă datorită poștei, poștalului. Așa că să mergi personal e o idee bună.

| Lioana a răspuns:

Spui ca ai primit ieri in scris ceea ce s-a intamplat, apoi spui ca n-ai primit nimic dupa 10 zile. Te contrazici.
Ce scrie in ceea ce ai primit?

| mi25 a răspuns:

Ambele variante sunt valabile. Dar de multe ori hotararea se redacteaza mai tarziu, deci daca mergi sa o ridici s-ar putea sa nu fie gata. Poti da un telefon.
Dezavantajul ca daca o ridici personal nu stii cand ramane definitava, prin neapelare, deoarece perioada de apelare incepe la data primirii de partea adversa a hotararii. Atunci trebuie sa dai telefon sa te interesezi de acest lucru.
Ce ai primit a doua zi? Incheierea de sedinta? Aceasta este doar pentru informare.
Au trecut doar 10 zile? Eu am primit o hotarare dupa 60 de zile.