Întrebare recomandată | Bimmer a întrebat:

Am girat pentru o doamna acum vreo 2 ani si ea anul trecut in noiembrie a plecat la alta firma si nu si-a mai platit banii. Cel de la CAR m-au sunat si mi-au zis ca o sa imi ia din salariul meu rata. Rata este de 122 lei pe luna. Ce ma sfatuiti sa fac?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand sa o lamuresti pe respectiva sa-si plateasca rata.
Daca nu vrea sa o plateasca si se va face poprire pe salariul tau va trebui sa o dai in judecata pe respectiva, pentru a fi obligata sa-ti restituie suma platita de tine in contul ratei de CAR si apoi s-o executi silit.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești bun/ă de plată, conform contractului și declarație de răspundere!
Suma o poți recupera chemând în judecată persoana pe care ai girat-o!
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand te ai apucat sa fii girant trebuia sa iei in consideratie si treaba asta, mai ales ca nu erai in niste relatii foarte apropiate cu respectiva persoana.

Primul pas e sa o cauti si sa " o tragi de urechi" sa isi plateasca rata, daca nu in final tu esti bun de plata

| cristimihailov a răspuns:

In fata creditorului, fiind girant nu ai ce sa faci. Raspunzi egal.

Ai putea sa vorbesti cu un avocat ca sa te intorci impotriva ei in instanta... sau o rogi mai cu frumosul, mai cu fermitate...