| tatarcezar1 a întrebat:

Am o problema legata de salariul pe care urmeaza sa-l primesc. Deci, cand m-am angajat ( undeva prin 20 si ceva iunie ) aveam 17 ani si lucram ca si ospatar. Intre timp, pe 5 iulie am facut 18 ani, iar acum vine intrebarea. In contract am prevazut salariul minim pe economie, dar intrebarea mea e urmatoarea, fiind intr-o institutie de invatamant ( liceu ) mai platesc asigurarea de sanatate? Tin sa mentionez ca la 17 ani fiind minor declaram pe foaia de pontaj ca lucram 6h, dar realitatea e vreo 8-9h. Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toti salariatii trebuie sa plateasca contributiile la fondurile speciale si impozitul pe salariu, inclusiv contributia pentru sanatate.