| Mihai3445 a întrebat:

Salutare TPU!
Am o problemă puțin mai dificilă...
Tata a decedat în Italia acum un an, am primit o perioadă pensia de urmaș atunci eram încă în liceu.
Am terminat liceul, din cate am ințeles dacă nu ai nici un venit se poate da pensia de urmaș până la vârsta de 25 de ani chiar dacă nu mai ești la liceu/facultate.
Vreau să stiu dacă pot lua această pensie dacă nu mai sunt la liceu.
Multumesc mult pentru răspunsuri!
#Dau funda!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu urmezi studii nu mai ai dreptul la pensia de urmas dupa ce ai implinit 16 ani.
Conform Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."