| Cristian8016 a întrebat:

Am si eu 3 diplome, 2 pentru calificare, iar una pentru absolvire liceu.
Am mers astazi sa le traduc, mi-au spus cei de la notar ca am nevoie de apostile pentru ele asa se cere mai nou.
Am inteles ca este gratis apostila, am fost la prefectura dar era in concediu acel om de acolo.
Am inteles ca am nevoie de diplome, adeverinta de la scoala la care s-a eliberat si un drum pana la inspectoratul judetean dar de ce si pana acolo?
Si va trebui sa traduc si o adeverinta de muncă(dovada ca am "xy" ani lucrati pe un domeniu anume" tot asa voi avea nevoie de apostila si la ea?
Multumesc.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să fie conformă cu standardele europene de acceptare a documentelor valabile în fața justiției.