| Aallexxuuttzzuu a întrebat:

Salutare TPU. Am si eu o intrebare.

Acum cateva zile am luat o amenda contraventionala pentru ca am fost prinsi cu niste prieteni dupa ora 23:00 fara declaratie...

Urmeaza sa ma angajez, deja am fost la interviu si dupa cum stiti trebuie sa prezint in scurt timp actele necesare pentru angajare.

Amenda inca nu am platit-o, dar urmeaza sa o platesc in 6-7 zile. Ideea este ca eu as vrea sa duc actele pentru angajare mai repede.

Intrebarea mea este urmatoarea: o sa apara pe cazier aceasta amenda?

Multumesc pentru raspuns.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Contravențiile nu apar in cazierul judiciar

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazierul judiciar nu se inscriu amenzile contraventionale ci doar pedepsele penale, date de instantele de judecata pentru infractiuni, asa ca aceasta amenda nu apare in cazierul judiciar.
P.S. S-o platesti in maximum 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie deoarece va trebui sa platesti doar jumatate.

| darrio2007 a răspuns:

Nu va apare dar daca nu o platesti, ti se va face poprire pe salariu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu o sa apara asa repede atata timp cat functioneaza DGMH-ului.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, cazierul e o fișă de evidență în care organele judiciare consemnează toate condamnările penale ale unei persoane, adica mai pe scurt, in cazierul judiciar esti inscris doar daca ai comis infractiuni sau ai primit amenzi penale, ceea ce ai primit tu e doar o simpla amenda, de aia iti si spune amenda contraventionala, de oarece e doar o contraventie, nu o infractiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca apare acum ca se misca greu cu datele. dar o sa apara si nu o sa fie ok cand afla la lucru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazierul judiciar pe care trebuie sa-l duci nu. Pe ei ii intereseaza sa nu fi fost condamnat la ceva sau implicat in alte cazuri penale.
In cazierul fiscal apare. Nu au treaba ei cu amenzile tale neplatite. Nici nu stiu unde se cere cazier fiscal.