| Username6 a întrebat:

..am si eu o intrebare.acum in august vreau sa plec la mama in italia, dar vreau sa stiu daca imi trebuie procura doar de la mama ca sa pot trece granita sau trebuie si de la tata(parintii mei sunt divortati, iar eu sunt in custodia mamei). multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr. 248/2005 - privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, art. 30, alin. 1, in cazul expus de tine, ai nevoie de o declaratie numai din partea mamei, autentificata la reprezentantele Romaniei din Italia (Ambasada ori Consulat) prin care mama ta este de acord sa calatoresti in strainatate si indica un insotitor major. In declaratie mama ta trebuie sa indice si hotararea judecatoreasca prin care ai fost incredintat ei si tu sa ai o copie a acestei hotarari, daca va fi nevoie sa o arati la granita. Nu ai nevoie de alte acte, in afara declaratiei si a actului tau de identitate. Numai bine!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunt divortati, iti trebuie procura de la amandoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numa' de la mama, nu si de la tatawinking... ps.winkingvacanta placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai uitat sa specifici daca esti minor sau nu! daca nu nu ai nevoie de nici o procura! daca da de la mama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal ma numesc maria si tare a svria sa vorbesc cu mama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama te pup de acolo din Italia si tare imi doresc sa te vad si os mai strscriu pa mami
te iubesc din tata inima

| WatswovskyvonAle a răspuns:

Eu sunt in aceeasi situatie! Daca in hotararea de divort scrie ca esti incredintata mamei. tu duci procura mamei de preferat o copie ca ti-o opreste la aeroport si copie dupa hotararea de ddivort care o sa fie tot copie! aa si trebuie copie legalizata! Dar cel mai bine e sa ai de la amandoi procura ca se gaseste un tantalau si ametit acolo la aeroport(un angajat)sa spuna ca nu ai nu stiu ce si nu stiu ce... (pentru spaga) eu nu am avut cazier din partea matusii care a fost cu mine.eu fiind incredintata pe perioada in care a fost tatal meu plecat ei.adica aveam procura ca sa poata sa ma inscrie la scoala si dastea.si revenind la problema. a trebuit sa le bagam in buzunar 100 d Euro. ei spunandbig grinaca sunteti si dumneavoastra generoasa.cazierul apare acolo fara sa il aveti...deci.sa mai ai incredere in acesti oameni.