| ValiConstantin123 a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o întrebare, exista un cod penal care să facă referința la accidentul cu un animal fără intentie?
Adică sa omori un animal fara sa vrei si sa te bage la închisoare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista un singur Cod penal si acesta nu contine vreo infractiune privind uciderea animalelor.
In schimb exista L.205/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 25.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă:
  a) uciderea animalelor, cu intenţie, fără drept;
  b) practicarea tirului pe animale domestice sau pe animale sălbatice captive;
  c) organizarea de lupte între animale sau cu animale;
  d) folosirea de animale vii pentru dresajul animalelor sau pentru a le controla agresivitatea;
  e) rănirea sau schingiuirea animalelor;
  f) intervenţiile chirurgicale destinate modificării aspectului unui animal sau altor scopuri necurative, cum ar fi codomia, cuparea urechilor, secţionarea corzilor vocale, ablaţia ghearelor, coltilotul ciocului şi dinţilor.
  g) folosirea animalelor aparţinând subîncrengăturii vertebrate, indiferent de gradul de îmblânzire, născute în captivitate sau capturate din natură, în spectacole de circ, circuri ambulante, caravane şi trupe de artişti ambulanţi, precum şi în orice alte tipuri de spectacole similare."
Observi ca, pentru a fi infractiune, se prevede ca uciderea sa fie cu intentie si fara drept. Nu se pedepseste penal daca fapta a fost fara intentie, ci numai din culpa (fara sa vrei).
In schimb, daca nu esti proprietarul animalului, vei raspunde civil, in baza raspunderii delictuale si va trebui sa-l despagubesti pe proprietar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.