| vegeta a întrebat:

Salutare TPU Am si eu o intrebare pentru cine stie Am auzit astazi de la un baiat ca daca esti in scoala de soferi poti conduce un autoturism pe drumurile publice dar sa ai in dreapta un om care are permis de peste 5 ani! Si eu i-am spus nu stiu nu am auzit despre aceasta treaba si nu cred ca se poate dar el mi-a spus ca crede ca se poate ca sa ma interesez eu ca el stie din Italia ca in Italia cica se poate asa se face la Italieni eu unul am terminat de asta vara orele de conducere ca alfel intrebam instructoru dupa care am dat de 3 ori care am picat la traseu si acum astept sa dau din nou sala sapt viitoare intrebarea mea este daca ce mi-a spus acel baiat este adevarat? Stie cineva despre acesta posibilitate si daca se poate ce trebuie sa faci ceva daca iti trebuie vreun act ceva?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce legatura au legile din Italia cu cele de la noi?
Nu crede toate tampeniile pe care le auzi. La noi este ilegal sa conduci fara permis de conducere de categorie corespunzatoare, fapta constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 5 ani.

| darrio2007 a răspuns:

Abia asteptam sa termin de citit.Imi pierdusem rasuflarea cu ortografia ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Naiba stie care sunt legile in Italia in schimb in Romania ce zici tu acolo inseamna dosar penal si pentru tine si pentru cel din dreapta ta.

Ar trebui sa stii lucrurile astea daca tot inveti pentru scoala de soferi nu crezi?

| JohnnyBi a răspuns (pentru suntserios):

Tu crezi ca a picat de 3 ori de mult ce a invatat?

| vegeta explică (pentru JohnnyBi):

Prietene daca am picat de 3 ori asta nu inseamna ca am picat la sala ci la traseu daca te uitai mai bine in ce am scris vedeai ca la traseu am picat si ca sa te fac si pa tine sa intelegi mai bine intrebarea eu am crezut ca s-a bagat de curand o lege mai ales ca s-au schimbat si anumite coduri penale si amsd asa ca inainte sa raspunzi citeste intrebarea de 2, 3 ori ca la sala sa o intelegi bine

| JohnnyBi a răspuns (pentru vegeta):

Si ce la traseu nu inveti sau ce? ca asa ii zice. examen teoretic si practic. deci tot invatat este. nu s-au schimbat anumite coduri penale ca este doar 1 cod penal nu mai multe. si daca se schimba ceva in sensul ala se umpleau stirile de schimbare. nu crezi? si cand a aparut AM si A2 ca si categorii era la stiri de 4 ori pe zi modificarea.

| UltraLex a răspuns:

Nu stiu cum o fi in Italia dar la noi nu ai voie sa mergi nici cu instructorul intr-o masina fara dubla comanda daca nu ai permis