| Kokabiel a întrebat:

Salutare TPU. As vrea zilele astea sa ma întorc înapoi acasă in România, la momentul actual locuiesc in Anglia. As vrea sa știu ce ar trebui sa am la mine ca sa ma pot întoarce, am 17 ani și am pașaport la mine. Tata sta cu mine in Anglia și mama e in România, tata nu poate sa se urce in avion cu mine și tot ar fi sa ma întorc singur, de ce ar trebui sa dispun sa ma pot întoarce?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a pleca din Romania in Anglia vei avea nevoie de declaratiile parintilor si insotitor major.
Tatal tau poate da declaratia la orice reprezentanta diplomatica a Romaniei din Marea Britanie iar mama ta la orice notar public din Romania. Ambii trebuie sa indice acelasi insotitor major, daca mergi cu avionul acesta poate fi indicat generic "personalul de bord de pe avion" iar daca mergi cu masina poate fi soferul masinii.

| Kokabiel explică (pentru Ioandelasal):

Dar deja sunt in Anglia, întrebarea e cum ma întorc, de ce am nevoie

| Ioandelasal a răspuns (pentru Kokabiel):

Scuze, intelesesem invers.
Te poti intoarce in Romania fara nici o problema, ai nevoie doar de pasaport sau carte de identitate.

| Kokabiel explică (pentru Ioandelasal):

Asta vreau sa întreb, am pașaport dar am doar 17 ani și nimeni nu ma va însoții, s-ar putea sa am o complicație la aeroport, știu ca e posibil sa îmi ceara testul de covid.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Kokabiel):

Pentru reintoarcere nu este nevoie de insotitor.
Nu iti cere neaparat testul, dupa sosirea in Romania vei sta 14 zile in carantina la domiciliu.