| Jdhdhdjdndnjddnn2483 a întrebat:

(Buletin)
De curând mi-am făcut buletinul pentru vărsta de 18 ani(l-am făcut înainte cu o luna că el sa expire). Problema este că pe valabilitate scrie 4 ani.Pe net am citit că e vorba de 7ani.Ce sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În Ordonanța de Urgență a Guvernului, Capitolul III (Actele de identitate), Art. 17, scrie așa cum spui tu:

Art. 17
(1) Cartea de identitate se elibereaza dupa cum urmeaza:
a) prima carte de identitate se elibereaza la implinirea varstei de 14 ani;
b) pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 14-18 ani, termenul de valabilitate a cartii de identitate este de 4 ani;
c) pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 18-25 ani, termenul de valabilitate a cartii de identitate este de 7 ani;
d) cartile de identitate eliberate dupa implinirea varstei de 25 de ani au termen de valabilitate de 10 ani.
(2) Dupa implinirea varstei de 55 de ani, cartea de identitate se elibereaza cu termen de valabilitate permanent.

Sfatul meu e să te duci din nou la serviciul public comunitar, locul în care ți-ai făcut CI, să întocmești o cerere scrisă, unde poți explica situația, eventual le aduci la cunoștință greșeala care s-a făcut la întocmirea actului tău de identitate (nu uita să soliciți nr de înregistrare!), și-i rogi să îți ofere un răspuns în scris.
Nu le scrii că ai "citit" pe internet știrea, cum că valabilitatea expiră după 7 ani, nu după 4, ci spui că ai citit în OUG, cap III, Art 17, deci legea spune altceva.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Il schimbi cand expira. Si scrie clar pe el cand expira