Întrebare recomandată | Denis_Tomesc_1996 a întrebat:

Eu locuiesc in Germania si as vrea sa plec in Romania pentru 2 saptamani fara parinti.Cum as putea sa rezolv?
P.S:Am 16 ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti cetatean roman nu este nici o problema sa intri in Romania fara parinti.
Problema va fi sa te reintorci in Germania (sa iesi din Romania). Pentru asta ai nevoie de o declaratie a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Germania si indica un insotitor major. Acesta poate fi, dupa caz, soferul masinii sau personalul de bord de pe avion sau tren. Declaratia trebuie sa fie autentificata de un notar public din Romania sau de o reprezentanta diplomatica a Romaniei(Ambasada sau Consulat) din Germania.

2 răspunsuri:
| Hash001 a răspuns:

Pe cand unii vor sa fuga mai repede din cocina asta, altii vor sa intre.