| Alexb1 a întrebat:

Eu momentan sunt student in anul 2 la facultate si iau pensie de urmas. Daca ma angajez pe timpul facultatii pot sa iau si pensie si salariu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti cumula pensia de urmas cu salariul, conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"„ART. 118.(1)În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi dependente, aşa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b)."
„ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b)dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c)pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."

| Alexb1 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar daca parintele a lucrat la MAI, in politie nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexb1):

Prevederile citate se aplica tuturor pensionarilor.