Întrebare recomandată | DeyCj a întrebat:

În cazul în care persoană a cumpărat un imobil în baza unui contract de vânzare-cumpărare, dar imobilul respectiv are un singur CF, CF ce este pe numele vânzătorului, cumpărătorul poate vinde acel imobil fără acordul vânzătorului?
Cum se consideră legal, că ar fi vânzătorul; Proprietar sau coproprietar?
De asemenea, dacă imobilul are curte comună cu imobilul vânzătorului ce soluții legale ar fi în vederea separării accesului la cele două proprietăți?
Mulțumesc anticipat

2 răspunsuri:
| Rotazi a răspuns:

Vad ca tie nu iti sunt clare multe lucruri. Sau... nu expui bine problema.
CF (Cartea Funciara) este evidenta proprietarilor unui imobil (casa, teren) de-a lungul timpului. Fiecare schimbare de proprietar este trecuta in CF. Cumparatorul este noul proprietar. Si apare in CF.
Coproprietari sunt doua sau mai multe persoane care detin IMPREUNA un imobil. Nu intre vanzator si cumparator.
Insa tu, vorbesti de curte comuna. In acea curte sunt mai multe imobile? Tu ai cumparat unul dintre ele? Daca toate imobilele sunt (cum spui) cu un singur CF, trebuia facuta dezmembrarea imobilului inainte de vanzare. Dezmembrare in acte, fireste, nu fizic. Notarul, trebuia sa te atentioneze in privinta acestui lucru.
Cat despre curte, depinde de cum arata curtea si ce posibilitati sunt pentru a separa accesul. Si ce cota parte ai din acea curte. Daca e prea mica, s-ar putea sa nu ai pe unde intra.

| Gafiţa_Ioana_1992 a răspuns:

Se poate vinde nu vad care ar fi problema aici happy