| IepureSergiu a întrebat:

Salutare TPU, in legatura cu acest nou virus si aceste noi legi. Am voie sa imi vizitez iubita din alt oras(Timișoara) de Paste?
Ce trebuie sa scriu in declaratia pe proprie raspundere?

Tin sa mentionez ca voi merge cu trenul(din Cluj) si doar peste cateva luni fac 18 ani.

Răspuns Câştigător
| Zorn a răspuns:

Nu, nu ai voie.
"Prin Ordonanțele Militare nu sunt permise vizitele de curtoazie în ziua de Paște, ci doar deplasarea pentru aprovizionarea rudelor care nu se pot aproviziona singure cu produsele necesare."

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie, vizita la iubita nu este un motiv intemeiat de deplasare dintr-o localitate in alta.

| IepureSergiu explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, stiu ca nu este un motiv bine intemeiat de deplasare. Dar un motiv cat de cat acceptabil pentru ca un "adolescent" sa părăsească orasul este?

| IepureSergiu explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc ca ti-ai facut timp sa răspunzi, stiu ca nu rste un motiv întemeiat de a parăsii orasul. Dar exista un motiv cat de cat acceptabil ca un adolescent sa părăsească orasul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru IepureSergiu):

Exista motive intemeiate, de ex. sa duci alimente si medicamente la parinti, la bunici, sa te reintorci la domiciliu, etc.
Nu exista nici un motiv intemeiat sa te deplasezi de la domiciliu la iubita.

| suntserios a răspuns (pentru IepureSergiu):

Exista motive întemeiate care implica urgențe, nu exista motive acceptabile. Iar motivul tau nici macar acceptabil nu e.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu poti.