Întrebare recomandată | DeyCj a întrebat:

Salutare TPU
În perioada următoare intenționez să cumpăr un apartament, jumătate din valoarea acestuia cu banii jos, iar jumătate din valoarea acestuia prin credit ipotecar.
Anunțul apartamentului aparține unei agenții imobiliare care taxează cumpărătorul cu 2% din valoarea imobilului, iar ce mi-a ridicat suspiciuni e insistența agentului imobiliar de a încheia dacă se poate și acum un antecontract prin care eu ca viitor cumparător să rezerv apartamentul în baza unui avans de 1000€+ comisionul dat la agenție.
Dați-mi o idee cum pot verifica dacă apartamentul ce vreau să-l cumpăr are toate actele la zi, și în special dacă nu face obiectul unei fraude imobiliare, în gen că a fost vândut de mai multe ori(ilegal).
Ceea ce mi-a ridicat suspiciuni a fost în primul rând insistența agentului imobiliar, care s-a oferit să vină cu toată echipa agenției compusă din notarul agenției, juristul, etc. în vederea încheierii urgente a acestui act, observând că nu prea dețin cunoștințe de specialitate.
Prețul imobilului este cel al pieței, asta nu mi-a ridicat suspiciuni, ci doar acțiunea insistentă a agentului imobiliar
De asemenea ce risc dacă voi încheia tranzacția direct cu proprietarii imobilului(am reținut adresa, zona, tot), iar eu am încheiat un contract cu agenția imobiliară, prin care mă oblig să plătesc 2% comision agenției în momentul în care închei tranzacția imobiliară.
Mulțumesc anticipat de răspunsuri

11 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

"De asemenea ce risc dacă voi încheia tranzacția direct cu proprietarii imobilului(am reținut adresa, zona, tot), iar eu am încheiat un contract cu agenția imobiliară, prin care mă oblig să plătesc 2% comision agenției în momentul în care închei tranzacția imobiliară."

Gasesti toate datele in contractul semnat cu agentia. In principiu vei fi obligat in cele din urma prin instanta sa platesti comisionul, daune interese in general egale cu valoarea comisionului si penalizari ce curg din ziua semnarii CVC. Mai cunosc smecheri deastia care in loc sa plateasca 1000 sau 1500 euro au ajuns sa plateasca 5-6000. laughing

| alina2k18 a răspuns:

Ante contractul se face doar la un notar, deci daca au deja notar in cadrul agentiei nu cred ca s-ar preta la ceva ilegalitatiwinking
Te poti duce tu la alt notar daca doresti, nu esti obligat sa lucrezi cu notarul lor.
Oricum, ante contractul nu se face pe loc, notarul este obligat sa verifice tot si evident sa iti si arate ca nu sunt ipoteci, alte clauze, etc.
De asemenea, daca dai un avans mai maricel te trece automat in cartea funciara si se blocheaza orice vanzare /ipoteca pana la data care este prevazuta in ante contract ca se face tranzactia finala, respectiv contractul de vanzare-cumparare.

| Holiday a răspuns (pentru alina2k18):

"Ante contractul se face doar la un notar,"

Se poate in prealabil un contract "de rezervare" intre cele 3 parti (proprietar, cumparator si agentie)

"Oricum, ante contractul nu se face pe loc, notarul este obligat sa verifice tot si evident sa iti si arate ca nu sunt ipoteci, alte clauze, etc."

Pentru antecontract (de fapt se cheama Promisiune Bilaterala de Vanzare-Cumparare), nu e obligatoriu sa verifice toate astea. Unele aspecte sunt "pe propria raspundere", iar altele la "proprietarul se obliga ca pana la data semnarii CVC sa..." Nu este obligatorie existenta unui rxtras de carte funciara.

"De asemenea, daca dai un avans mai maricel te trece automat in cartea funciara"

Nu se trece automat ci doar la cererea uneia dintre parti si cu acordul celeilalte. Acest aspect se consemneaza explicit in antecontract.

| alina2k18 a răspuns (pentru Holiday):

Ei bine notarul la care am fost s-a ocupat de toate acestea.

| Holiday a răspuns (pentru alina2k18):

Bineinteles ca se poate ocupa sa scoata un extras de CF, dar la antecontract nu sunt necesare toate astea.

| Holiday a răspuns (pentru alina2k18):

In plus, se poate face antecontract si daca imobilul nu are cadastru, respectiv intabulare, caz in care nu este inscris in CF.

| Holiday a răspuns (pentru alina2k18):

"... notarul este obligat sa verifice tot si evident sa iti si arate ca nu sunt ipoteci..."

Faptul ca exista o ipoteca nu inseamna ca imobilul nu poate fi vandut. Este insa necesar acordul celui care are ipoteca pe acel imobil, iar o parte din bani vor merge catre el, evident suma reprezinta datoria care mai este de platit de catre proprietar.

Răspuns utilizator avertizat
| Doja a răspuns:

Agentii de vanzari sunt fomisti si lucreaza pe comision. De-aia sunt insistenti. Ce ai simtit tu este alergia la marketing.

In afara de ce ti s-a mai recomandat, poti incerca sa iei un arhitect sa vina sa arunce un ochi in cladire, sa vada ce vicii pot aparea

| Cozma_Aurora-irina_1962 a răspuns:

Extrasul de carte funciară are toate datele referitoare la un imobil. Acest extras îl poate obține orice notar ( de aceea, s-au oferit cei de la agenție să te pună în legătură cu un notar ). Acum există și un site unde poți solicita acel extras - epay.ancpi.ro. Comisionul agenției acoperă astfel de servicii, care sunt cam complicate.
Contractul încheiat cu agenția are o clauză ( o rubrică) în care se prevede ce urmări are încheierea tranzacției fără ei. Proprietarii sunt cei care au apelat la agenție și primii sancționați vor fi ei.

| Holiday a răspuns (pentru Cozma_Aurora-irina_1962):

"Proprietarii sunt cei care au apelat la agenție și primii sancționați vor fi ei."

Atat proprietarii cat si el au apelat la serviciiile agentiei. Nu vor fi unii sau altii "in primul rand". Fiecare va plati conform contractului, care este individual facut cu fiecare.