| Costa_Constantin_1988 a întrebat:

Lucrez in constructii cu cineva care nu are firma de constructii, iar eu inca nu am 18 ani impliniti,daca nu primesc banii pe cat am lucrat ce trebuie sa fac? Trebuie sa depun o plangere la politie, sau trebuie sa procedez altfel?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu rezolvi amiabil problema poti face reclamatie la ITM si apoi, daca nici asa nu se rezolva, il poti da in judecata, daca ai probe (martori sau alte probe) ca ai lucrat si n-ai fost platit.

| Costa_Constantin_1988 explică (pentru Ioandelasal):

Pai da, dar de exemplu pot si sa depun o plangere, plus ca nu are firma de constructii deci o sa ii ofere si o amenda consistenta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Costa_Constantin_1988):

Ai sa iti iei si tu amenda, pentru lucru „la negru".

| Ioandelasal a răspuns (pentru Costa_Constantin_1988):

Da, poti sa-i faci denunt penal pentru evaziune fiscala dar asta nu te ajuta deloc sa-ti obtii banii pentru munca depusa.
Parerea mea este sa discuti cu el si sa-i aduci la cunostinta ce vei face daca nu te plateste, incepand cu reclamatia la ITM, actionarea in judecata si denuntul penal.

| Costa_Constantin_1988 explică (pentru Ioandelasal):

Pai eu primesc vreo amenda ceva pentru ca lucram cu el, sau ca inca nu am 18 ani impliniti?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Costa_Constantin_1988):

Si tu poti fi amendat pentru ca ai lucrat la negru, amenda fiind de la 500 lei la 1.000 lei.