| DaniTDCI a întrebat:

Salutare TPU, o intrebare pentru cei care au absolvit recent categoriile C, CE dar si atestatul CPI marfuri generale, cum se desfasoara acest atestat? Durata, pret, cum a fost la examen?

Răspuns Câştigător
| Andreiuuuuu a răspuns:

Salut! Am ambsolvit C-ul si apoi CPI-ul. La CPI ai trei probe, dupa cum urmeaza:

1. Proba calculatorului (ai un chestionar cu 100 de intrebari, din care trebuie sa promovezi 70%, in speta 70 de intrebari. Daca le-ai facut corect, poti valida examenul fara sa le mai termini si pe restul. Atentie, intrebarile au un singur raspuns corect)

2. Studiile de caz (ai 3, 4, 5 sau 6 studii de caz, ale caror subpuncte totalizeaza 20 de intrebari. Trebuie sa raspunzi si sa justifici raspunsul. Atentie la exprimare, trebuie sa fie cat mai apropiata de cea din suportul de curs, fara aberatii. Exista o oarecare flexibilitate, totusi. Atentie, daca la un subpunct trebuie sa dai 3 exemple dintr-o speta si tu stii 5, scrie-le pe toate, nu strica)

3. Traseu (in general pe trasee de camioane, fara a te mai stresa cu limite de gabarit etc. Nu se prea respinge la proba asta)