| Catalin0Marian a întrebat:

.. Vara viitoare as vrea sa merg in vizita la mama in Italia. Insa eu fiind minor am inteles ca am nevoie de o procura ca sa pot iesi din tara deoarece parintii mei sunt despartiti. Problema e ca eu cu tatal meu nu tin legatura si bunica este reprezentantul meu legal. (Are procura de la mama cum ca ma are in grija) Si la proces-ul alor mei am ramas in grija mamei. As putea sa merg vara viitoare la mama in Italia fara procura de la taicamiu pentru ca nu vorbesc cu el si sigur nu mi ar da-o? Multumesc anticipat. Ofer funda+vot!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de declaratia notariala (nu procura) a ambilor parinti. In locul mamei declaratia o poate face bunica, daca este prevazut expres aceasta in procura bunicii, daca nu va trebui s-o faca mama ta, la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Italia. In declaratie trebuie indicat si un insotitor major.

| Holiday a răspuns:

Din pacate pentru tine, si in ciuda a ce s-a spus pe aici, nu poti iesi din tara fara acordul ambilor parinti. Deci mai pe scurt trebuie procura notariala prin care tatal tau isi da acordul. Nu are importanta ca "ai ramas in grija mamei", cum zici tu.
Singura varianta in care ai putea este ca tatal tau sa fi renuntat definitiv la drepturile parintesti, dar din ce ai scris tu nu este cazul.

| Donsavas a răspuns:

Poti iesi din tara cu acordul celui ce are tutela! Daca mama ta doreste intr-adevar ca tu sa stai acolo, contacteaz-o si spune-i ce iti doresti tu. e posibil sa poti face asta daca te cheama ea acolo. in caz in care nu iti da voie tatal tau si bunica ta il sustine sau insista sa ramai, poti apela la protectia copilului! poti macar sa vorbesti cu ei la telefon in secret despre asta..insa,iti spun, daca mama ta nu te primeste acolo la ea si nu asigura statul ca te va ingriji, nu se poate sa pleci! succes! cauta nr de la PC pe internet cu tot cu adresa sediului. Ei stiu mai bine care iti sunt drepturile si te pot informa. funda? numai bine!

| RaduMihaiRadu a răspuns:

Poti merge doar impreuna cu bunica ta deoarece esti minor. Pentru ca tu ai ramas in grija mamei tatal tau nu o sa mai aiba niciodata vreun drept asupra ta. Pentru ca bunica ta are procura de la mama ta, poti merge cu ea in toata uniunea europeana. Singur nu poti merge pentru ca esti minor

| Fonky a răspuns:

Sa fii hater, nu inseamna neaparat sa spui lucruri rele despre un anume lucru, ci sa fii hater, in America, in ultimul secol a devenit modul prin care lumea a putut schimba in bine persoane, gandiri, companii, etc totul cu doar propria lor gandire.
Am creat aceasta pagina cu scopul ca de-a lungul timpului sa reusit sa strangem o multime considerabila de persoane, care sa isi spuna parerea sincera despre anumitele subiecte care v-or fii puse in tema!
Alatura-te noii companii. Noi putem schimba lumea!
https://www.facebook.com/fiihater/