| AlexYwn a întrebat:

Salutare TPU,
Vreau sa plec în afara tarii, dar am buletinul expirat și nu am domiciliu, mi-a spus un prieten ca pot sa-mi fac un CI provizoriu și cu acesta sa-mi fac un pașaport temporar.
Poate cineva sa ma lămurească, cum sa procedez?
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a obtine pasaport nu este nevoie sa ai o noua CI, avand in vedere ca valabilitatea CI s-a prelungit pe toata durata starii de alerta si apoi inca 90 de zile dupa incetarea acesteia, astfel ca actuala CI este inca valabila si poti obtine pasaport cu actuala CI.

| AlexYwn explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns, am cautat mai multe info și nu am găsit, știi un link unde se vb despre asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexYwn):

Este art.4, alin.(5) din L.55/2020, privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, citez:
"(5) Valabilitatea documentelor eliberate de instituţiile şi autorităţile publice, precum şi de entităţile private autorizate conform legii se menţine pe toată perioada stării de alertă, precum şi pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări."