| Domyno a întrebat:

Salutare tuturor. Acum nu vreau sa ma plang Doamne fereste, dar vreau sa stiu daca sunt cazuri pe site in legatura cu urmatoarea "problema" si cum ati reactionat voi, sau parintii vostrii! Mama mea e asistena medicala la Obstetrica ginecologie de multi ani, ii place ce face, stie sa-si faca meseria foarte bine, lucreaza de aproximativ 20 de ani, salariul cat de cat bun, pentru ca spitalul in care lucreaza ea nu e foarte mare deci scotea pe luna un 15 milioane sa zicem plus bonurile de masa. Ma rog, in decursul acestui an, un medic de la OG a facut rost de niste bani nu stiu exact de pe unde si a vrut sa-si renoveze sala de operatii din cadrul sectiei, asa frumos a renovat-o incat nu se mai poate opera, ca nu sunt bani. In fine nu a afectat cu ceva salariul mamei mele pana azi! Se stia ca va fi acea reducere de 25% deci mama mea a mai luat 10 milioane si jumatate parca, insa mai lua si bonurile, bineinteles ca nu i-a convenit dar ce putea sa faca! Fiind o atmosfera foarte placuta in sectie, asistentele s-au mai consolat intre ele, chiar si medicii le-au mai zis o vorba buna, ca doar si ei stiu cum e sa ramai fara bani, iar azi vine marea tragedie, imi spune ca s-a facut un anunt in care ori se va injumatati personalul ori salariul! Atat mamei mele cat si celorlalte asistene, nu le-a venit sa creada. La personal nu se putea renunta, nici vorba de asa ceva, si uite asa ea va primi 5 milioane pe luna fara bonuri! Informierele vor primi parca cate 3 milioane jumatate, si medicii, la fel li se vor inuumatati salariul. Si asta nu numai la OG ci in tot spitalul! Deci ca sa vedeti cat "Rahat" in parlamentul ala! Si nu spun ca numai in spital e asa ceva, tot orasul in care stau e "Devastat" de chestii de genul asta, rduceri de salarii, concedieri, concedii fara plata etc etc. De bine de rau, noi o putem duce binisor, ca tatal meu lucreaza la privat si ia cam 20 mil. Si vorbeam cu mama mea ca ii da aia 5 milioane, si nici macar rata la banca nu o poate plati cu aia, nici macar facturile de la vodafone si romtelecom, e un dezastru. Spunea si mama, in vara cand li s-au zis oameni buni, nu mai primiti salariile, ei mergeau si dansau pinguinul in fata palatului, ei sa vad eu daca mai danseaza acum. Daca aveti parte de asemenea situatii puteti spune, ca sa stiu daca numai in sistemul sanitar e asemenea mizerie sau si in alte parti.
O zi buna big grin!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O austeritate oarecare, gandita de guvern era buna, si se impunea. dar o aplica niste jigodii, si niste nepriceputi, haini, care iau de peste tot sa le ajunga lor.alora trebuie sa le taiem maul.care iau salariul cat zece din ceilalalti.si li se pare normal.si la noi un sef fraca p. a pe romaneste si are 50-60 milioane.de 4-5 ori mai mult decat unul care asuda.nu cred ca e normal. dar ce mai e normal in ziua de azi? am doi baieti tineri acasa, care pot munci si nu au unde. iar mie imi mareste varsta de pensionare, ca de abia mai fac fata la conditiile existente de munca.asta nu e bine nici pentru ei, nici pentru mine. e genocid curat.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să luăm taurul de coarne și să nu cedăm acestui guvern care și-a bătut joc de noi, bugetarii.
Vrei calitate, plătește. Vrei ore suplimentare, plătește.
Unde spui guvernule că faci angajări când oamenii sunt dați afară cu grămada?
Cei care pot (și nu de plăcere) plec slugi la străini, iar restul care rămân la vatră traiu cu vătraiu.
Nu știm să ne cerem drepturile, suntem un popor de lași, nu ne cunoaștem drepturile iar atunci când încercăm avem numai piedici.
O haită de pungași la cârma țării, masonii sunt la puterea lumii acum.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Si eu lucrez in ginecologie si vreau sa-ti spun ca de la noi din spital pleaca o gramada de asistente si infirmiere, in Belgia, Italia, Anglia, cu contract de lucru. Vom ramane extrem de putine si vom face munca a trei persoane, pentru un salariu de mizerie.

| Domyno explică:

Abh, la mine nici nu e vorba de plecat, nu s-ar putea desparte de familie niciodata! Crinu, desi am 17 ani, multi ar spune ca nu stiu ce vorbesc ca nu stiu ce e saracia, dar uite ca stiu, Dumnezeu mi-a dat si parinti care ar face orice pentru mine si sora mea, si asa am un trai decent, dar ma uit la bietii mei vecini, care cauta de lucru oriunde numai pentru o bucata de paine, i-as ajuta dar cu ce? cand in momentul de fata faza cu hai sa imi mai iau o haine ca imi place, a trecut gata adios, iar mama pune pe primul loc banca, ca ea te "mananca" daca nu platesti si ii dau mare dreptate, cunosc cazuri destule. Imi pare foarte rau pentru tine, sincer. Doamne, tare blestemat mai e poporul roman, nu stiu de unde li se trage, dar la noi e IADUL PE PAMANT!

| Domyno explică:

Dady, ce facultate, ce sanate sau loc de munca! "Inconstientii" aia de sus, asta vor, o populatie PROASTA si BOLNAVA, ca atunci cand conduci un asemenea popor, nimeni nu sare cu gura pentru ca nu va fi destept sa o faca, sau va fi bolnav! Doamne fereste, de cel ce se mai naste in Romania, sau se muta aici! Doamne fereste!

| Zenithf a răspuns:

Ei l-au impuscat pe Ceausescu ca ne-a tinut cu paine din cereale furajere si fara caldura in blocuri. Acuma ei ce merita? Funia este mai ieftina decat gloantele, parerea mea. Sau stiu doamnele asistente o solutie si mai ieftina. thinking
Tot taie in carne vie si poporul tot rabda, dar intr-o zi o sa ajunga la os, nebunii nu se gandesc la asta?

| Xonia a răspuns:

Mama numai primeste salariu de la inceputul anului, dar nu lucreaza la stat.Lucreaza la o fabrica...straight face.
Tara asta se duce rau de tot la fundstraight face

| Xonia a răspuns:

Am un coleg in clasa, care, maicasa a plecat in strainatate sa munceasca, pentru ca numai aveau ce manca.Acum maicasa e in strainatate, si copilul cu bunica aici.Imi pare rau de el, nu are niciodata pachet sau bani la scoala...etc.Diriga a fost nevoita sa ii de-a lui o carte de engleza, iar noi trebuie sa le cumparat.La naiba si cu ministrul educatiei, parca zicea ca in toata tara lipsesc 200 de manuale.Numai la mine in scoala la clasa a 8a lipsesc 200winking
Carti de romana trebuie sa cumpara, de engleza, de franceza, de religie...straight faceplus alti bani la scoala si culegeri.sad
Dupa ce fac o facultate ceva, pentru sa plec din tara(daca mai traim pana atunci). Oricum aici o sa murim de foamewinkingtata daca iti pierde serviciul, nici paine numai putem cumpara, pentru ca, cum am zis mama numai ia salariu de la inceputul anului.

| MeGhosta a răspuns:

LOL!straight face oameni prosti ba straight face imi pare rau de mama ta deoarece si mama e tot in aceeasi situatie sigh rolling eyes nu mai vine in Romania [din spania] deoarece aici nu are ce sa faca... la fel si tata straight face! si el sta in spania si nu se intoarce deoarece nu are ce face aici straight face unde draq sau dus toti banii de nu mai are nimeni salariu bun? ~x( imi pare rau de tine sad si de mine...straight face laughing. hai succes in continuare... cu timpul totul se rezolvawinking kiss

| riana36blue a răspuns:

Eu lucrez intr-o primarie de comuna si iau 536 ron, cat sa platesc rata la banca.Si am si doi copii, unul in clasa 12 si unul student.Cum sa mai fac fata? Nici sotul nu lucreaza.Ar trebui impuscati toti cei care ne-au adus in aceasta situatie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tigarica, si la privat este aceeasi situatie.mama ta intra acum, dar eu muncesc de trei ani cu salariul inghetat, adica fara nici o marire, si sunt otelar.muncesc la 50-60 de grade cand e canicula, beau cate un kg de sifon odata, de 5-6 ori in 8 ore si nu fac pipi deloc fiindca iese tot prin transpiratie.sa-ti spun cat mie salariul? nu-ti spun ca mie rusine.cam cat lua mama ta dupa prima taiere. dar il impart la 5 acasa. tigarica, e un haos total.si prifitand de situatie, cine are pixul si lista, are si puterea sa ia de la mama ta si sa-si mai dea siesi.fiindca el poate si nu vrea sa piarda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate ori plecam toti in strainatate, ori invatam sa traim in conditiile astea.
Ar mai fi o chestie: sa invatam ( mai ales ca tu esti tanara si ai viata in fata) sa ne intindem fix cat ne e plapuma. E cea mai mare prostie sa facem rate in banca pentru masini, televizoare si alte obiecte electrocasnice.
Nu stim niciodata ce aduce ziua de maine.
Trebuie sa invatam sa traim cu ce avem, sa ne multumim cu ce suntem fiecare in stare sa facem!
Mor cand aud: "am rate in banca, am copii la facultate si le platesc taxe"!
Luxul se face DUPA ce strangem banii proprii, nu cu imprumuturi din banca.
Eu sunt medic, am luat luna trecuta 10 milioane ...maine ( pe 15 septembrie ) voi vedea noul fluturas...Asta e.
Nu suntem toti Elena Basescu sa avem 5000 de euro pe luna si casa la Paris.