| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor!

Am o problema si nu stiu cum s-o rezolv mai repede si mai bine. Am facut o prostie ca am mers pe incredere si am fost contactat de o persoana pe un site de licitatii online. Era vorba de un schimb de telefoane. Mi-am trimis prin curier, in tara, telefonul meu si am primit ramburs in schimb un jeg de telefon, nefunctional. Practic am dat un Samsung Galaxy S si trebuia sa primesc un Iphone 3GS.

Am ramas cu buza umflata, mai ales ca nu pot parasi orasul si jobul pentru a ma duce sa caut persoana care m-a tepuit. N-am mai reusit sa dau de persoana respectiva.

Am inteles ca pot face plangere la politie, mai ales ca pot face si online, dar nu am reusit sa gasesc unde sa depun o plangere online.

Multumesc anticipat celor care se vor obosi sa-mi raspunda util!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere penala pentru inselaciune, daca stii datele persoanei respective - nume, prenume si adresa. Plangerea trebuie semnata de tine asa ca trebuie depusa personal sau trimisa prin posta. Numai bine!

| LovelyMan a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am discutat si a doua oara de pe un alt id de messenger, dandu-ma drept o alta persoana interesata de un produs pe care il avea la vanzare. Mi-a dat aceeasi adresa, dar in loc de Turcu Margareta, mi-a dat numele de Toma Margareta. Probabil ca a mintit clar in ambele cazuri si probabil doar adresa ii e valida. Deci?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LovelyMan):

Indici in plangere ambele nume, Turcu si Toma. Este cu atat mai grav daca s-a folosit si de o identitate falsa. Totusi, cred ca identitatea reala este cea sub care ti-a trimis coletul, desi s-ar putea sa fie si cealalta, mai ales daca nu a fost identificata la posta.

| LovelyMan a răspuns (pentru Ioandelasal):

In primul caz, sub numele de Turcu e atunci cand am luat teapa propriu-zisa. In al doilea caz am vrut sa vad doar ce nume imi da si mi-a confirmat ca se ocupa numai cu tepe din cauza faptului ca mi-a dat un alt nume si nu am mers mai departe. Deci ma sfatuiesti sa dau ambele nume. Am inteles ca si conversatiile pe messenger pe care le-am avut cu respectiva persoana poate ajuta politia in vreun fel? Adica ma gandesc ca politia imi va cere si dovezi, numai ca eu nici nu mai am coletul, punga sau biletul acela care vine de la curier pentru ca am avut o cadere nervoasa si le-am aruncat cu totul. Am vorbit cu cei de la curier si mi-au spus ca totusi tranzactia exista in baza lor de date si imi pot scoate biletul in caz ca am nevoie ca dovada. Vineri s-a intamplat faza. E tarziu sa ma duc azi sau maine la politie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LovelyMan):

Poate ajuta tot ce ai. Nu este tarziu, plangerea se poate face in 2 luni de la data inselaciunii.

| LovelyMan a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru tot ajutorul!

6 răspunsuri:
| Creatza1986 a răspuns:

Www.sitedelicitatii.ro e sigur si rapid. intra si tu