| bizo95 a întrebat:

Salutare tuturor, locuiesc la casa parinteasca care pe acele vremuri asa s-a construit casa si dupa casa linia de hotar este la 0, 50 m dupa fundatie dar vecinul nostru are gazon si cand tunde gazonul vine cu masina fix pana langa fundatia casei de pe care cade tencuiala cum agata cu masina. Ce demersuri legale pot sa fac plangere la politie? Toate casele construite aici in zona au linia de hotar dupa fundatia casei in spate la 0, 50 fata de casa

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu inteleg cum linia de hotar este la 0, 50 cm de fundatie (aceasta inseamna un jumatate de cm sau 5 mm). Nu cumva este vorba de 0, 5 m (jumatate de metru)?
In orice caz, daca este vorba de un jumatate de cm atunci ar fi bine sa vorbesti cu vecinul si sa-i soliciti sa aiba grija. Daca nu va intelegeti atunci singura cale legala este o actiune in justitie pentru despagubiri, daca ti-a provocat pagube cuantificabile si care pot fi dovedite.

| bizo95 explică (pentru Ioandelasal):

Jumate de metru este

| Ioandelasal a răspuns (pentru bizo95):

Atunci nu pot intelege cum iti atinge fundatia, inseamna ca intra pe terenul proprietatea ta.
Intelegeti-va ca doi vecini buni si daca nu puteti atunci ai 2 solutii: cea cu judecata, cum ti-am spus in primul raspuns sau construirea unui gard.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Construieste un gard.

| Wr3nch a răspuns:

Poti sa iti faci un gard si nu mai vine nicaieri.