| Bitza91 a întrebat:

Salutare tuturor! Problema sta in felul urmator, intreb aici inainte de a ajunge la un notar sau ceva de genul. Tatal meu a decedat acum 2 luni,el era proprietarul casei deci ca urmare el ma avea luat in spatiu, asa ca peste ceva timp urmeaza sa schimb buletinul iar problema este cum dovedesc "spatiul" voi intampina vreo problema anume? gen va trebui facuta dezbaterea de mostenire?( eu avand inca 2 frati)...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa cereti dezbaterea procedurii succesorale dupa tatal vostru, la un notar public din circumscriptia judecatoriei unde tatal a avut ultimul domiciliu.
Daca mama nu mai traieste sau a divortat atunci fiecare frate va mosteni cate o treime din bunurile ramase. Vei dovedi domiciliul cu certificatul de mostenitor.