| WgStefan a întrebat:

Salutare. Un post tv/ televiziune(antena 1, protvv etc) iti poate arata fața la televizor daca nu esti de acord? Si daca o fac, ii poti da in judecata? De mentionat ca persoanele respective sunt politisti.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca filmarea se face pe domeniu public, atunci nu trebuie cerut acordul celor filmati sau a anturajului.
Insa, daca cineva cere in mod expres ca fata /vocea sa nu-i fie aratata, atunci publicarea pe postul de televiziune se poate face doar respectand pretentia persoanei intervievate.
De asemenea, posturile de televiziune n-au voie sa arate fata persoanelor accidentate, decedate etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca politistii erau in timpul serviciului, atunci sunt persoane publice si pot fii fotografiati si filmati.
Daca errau in timpul lor liber, atunci nu-i poate fotografia nimeni, iar publicarea fotografiilor se face numai cu acordul personal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi aici care sunt cazurile in care nu pot difuza imagini cu fata ta

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=57015

dar daca esti pe spatiu public si imaginile nu atenteaza la demintatea si la viata ta privata, da pot fi redate

| Wr3nch a răspuns:

Si ce au facut saracii politai de nu e voie sa li se vada fata? Au luat verzisori?

| gabriel2004o a răspuns:

Depinde,dacă e pe spațiu public atunci nu poți face nimic.au tot dreptul sa te filmeze.
Dacă e pe spațiu privat atunci poți sa ii dai în judecată

| ZokoZEW a răspuns:

Deci,sa inteleg, politistii te au filmat si au trimis mai departe si a ajuns pe antena 1 da?, politistul avea voie sa te filmeze dar nu avea voie sa trimita mai departe filmarea, si daca te a postat pe antena 1 si nu i ai dat acordul, da, poti sa ii dai in judecata, chiar si daca ti se aude vocea, si nu vrei sa te vezi sau sa iti auzi vocea prin Antena 1 poti sa ii dai in judecata, dar nu prea ar avea cum sa nu iti blureze fata, si pe mama a filmat o odata la pro tv cu camera ascunsa si ia blurat fata.

| WgStefan explică (pentru ZokoZEW):

Nu! Politistii au fost filmați de un reporter! Care sigur ii va da la tv.

| ZokoZEW a răspuns (pentru WgStefan):

Atunci da, poti sa ii dai in judecata