| Ionutdumii a întrebat:

Salutare! Un prieten de al meu are o asigurare (casco) pe 12 luni cu contract (în rate), dacă el nu mai plătește de mâine rata ce se întâmplă? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa citeasca cu atentie contractul de asigurare si o sa afle. De altfel ar trebui sa stie, banuiesc ca a citit contractul la semnare.
Spre stiinta ta, in cazul ca nu plateste rata, contractul de asigurare poate fi reziliat de asigurator si ramane fara asigurare facultativa. Conform Codului civil, citez:
"ART. 2.206. Plata primelor de asigurare
  (1) Asiguratul este obligat să plătească primele de asigurare la termenele stabilite în contract.
  (2) Părţile pot conveni ca plata primelor de asigurare să se facă integral ori în rate. Dacă nu s-a convenit altfel, plata se face la sediul asigurătorului sau al împuterniciţilor acestuia.
  (3) Dovada plăţii primelor de asigurare revine asiguratului.
  (4) Dacă nu s-a convenit altfel, asigurătorul poate rezilia contractul în cazul în care sumele datorate de asigurat, cu titlu de primă, nu sunt plătite la scadenţă.
  (5) Asigurătorul este obligat să îl informeze pe asigurat în privinţa consecinţelor neplăţii primelor la termenul de plată pentru cazul prevăzut la alin. (4) şi să prevadă aceste consecinţe în contractul de asigurare.
  (6) Asigurătorul are dreptul de a compensa primele ce i se datorează până la sfârşitul anului de asigurare, în temeiul oricărui contract, cu orice indemnizaţie cuvenită asiguratului sau beneficiarului."
Daca nu are nici RCA urmarile pot fi grele: daca este prins va fi amendat iar la comiterea unor accidente va suporta toate reparatiile pentru ambele masini si pentru persoanele accidentate.