| Dsu_Adt_2000 a întrebat:

Salutare,vreau sa va intreb daca am voie sa-mi parchez masina in curtea scolii.
Pana recent a fost pusa bariera,dar am vazut ca s-a rupt.
Treaba este ca in curte mai e si o duba de jandarmi care sunt zi de zi.
Din punct de vedere legal, am voie sau nu?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o prevedere legala expresa in acest sens, scoala este indreptatita sa permita sau nu parcarea in curte, desigur ca numai pentru personal si, eventual, elevi. Pentru a afla sigur trebuie sa intrebi la scoala.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai voie. E clar ca daca exista o bariera, fie si rupta, numai anumite masini pot parca in curtea scolii. Si ce ai tu cu duba aia de jandarmi? Ăia poate sunt in misiune. Te pui de la egal la egal cu ei?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti parca masina in curtea unei scoli ori institutii, daca nu exista semn clar de parcare!
De ce ai vrea sa risti ca sa platetsi amenda, sau sa ai probleme cu Politia, putand fii acuzat chiar ca tu ai rupt bariera, ca sa parchezi inauntru.

| ALGator a răspuns:

E la latitudinea respectivei școli.
Dacă cineva care nu mă cunoaște ar vrea să parcheze în curtea mea, crezi că întreabă pe TPU dacă e voie?

| christall a răspuns:

Din punct de vedere legal curtea liceului este proprietatea privata a liceului cu regulile lui proprii pentru care a angajat acea firma de jandarmi. Daca ei spun ca nu ai voie, inseamna ca nu ai.

| Tabia a răspuns:

Daca s-a rupt bariera nu trebuie neaparat sa parchezi, poti risca si o amenda pentru parcarea in fata unei institutii de invatamint.

| Haviz a răspuns:

Atata vreme cat exista licuri de parcare. DA ai voie.