| KangalTurcesc a întrebat:

Salutare!
Vreau si eu sa stiu cum e cu succesiunea aceasta.
Socrul meu, are de dezbătut o moștenire, cu 2 frați!
Unul dintre frați, NU vrea sa dezbata mostenirea...
Daca se apucă socrul meu să facă succesiunea singur cat costa?
Casa e una batraneasca, cu gradina de 1 ha.

Bunicul a murit acum 24 de ani, iar bunica acum 4 ani.
FUNDA

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Socrul tau si fratele care vrea sa dezbata succesiunea sa mearga la un notar public si sa solicite deschiderea procedurii succesorale dupa parintii lor. Notarul va cita si pe celalalt frate. Daca acesta nu se prezinta notarul va emite o incheiere de trimitere in instanta si va avea loc un proces civil in urma caruia instanta va pronunta o hotarare cu impartirea mostenirii, hotarare care va fi la fel cum ar fi dispus notarul, respectiv fiecare frate va mosteni 1/3 din bunuri.
Vor cheltui in plus, vor interveni certuri iar fratele care a cauzat procesul va plati toate cheltuielile de judecata.

| KangalTurcesc explică (pentru Ioandelasal):

Ai primit funda?

| Ioandelasal a răspuns (pentru KangalTurcesc):

Da, am primit-o.