| Andrei9716 a întrebat:

Salutări. Am si eu o intrebare. Dacă fac un împrumut pe numele meu pentru a achita ceva si am promisiuni ca nu voi plati eu ci acea persoana, pot dovedi asta cu un avocat daca acea persoana nu plătește?

Răspuns Apreciat de Editori
| johnnny123 a răspuns:

Din modul în care pui problema, înțeleg că nu ai încredere 100% că acea persoană va plăti.

Și atunci de ce ai face un împrumut pe numele tău pentru acea persoană? Eu nu aș face așa ceva nici dacă am semna toate actele din lume, inclusiv să fie girant.

Pentru că dacă nu plătește, problema nu se rezolvă într-o secundă, indiferent ce acte aveți. Tot trebuie să alergi prin tribunale, să pierzi timp, să plătești avocați, etc.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cu avocatul poti dovedi ci cu doveda scrisa, eventual intarita si de martori.
Inainte de a da bani acelei persoane inchei cu ea un contract de imprumut, in care inscrii cel putin ca iti va da ratele lunare pe care le platesti tu la banca.
Si fii atent sa nu fie teapa, multi au patit-o avand incredere oarba in prieteni, cunostinte, rude, etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca contractul de imprumut este doar pe numele tau, tu esti obligat de lege, sa platesti imprumutul.
In situatia in care ai un girant la acel imprumut, el este obligat sa plateasca, daca tu nu ai bani, sau nu mai vrei sa platesti.
Nu am inteles ce treaba are avocatul aici, ca legea este clara pentru toata lumea si se executa imediat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta nu se clarifică cu un avocat.
Când faci un împrumut uneori se cere un girant. Acesta semnează că va fi responsabil de achitarea împrumutului solidar cu tine, nu doar el sau doar tu.
Așa că nu se face pe bază de promisiuni, ci pe bază de contract de împrumut. Nu poți avea promisiuni că lasă, că plătește altul. Aceste promisiuni în privat nu au valoare la tribunal, de nici o culoare.

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

Si daca ma girează acea persoana si eu nu plătesc acea persoana este obligată să plătească?

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Și tu și ea deopotrivă, nu se face discriminare între voi doi.

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

Adică ne da pe amândoi în judecată nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Da, și vă execută pe amândoi, fără discriminare până la recuperarea sumei.
Astfel, justiția transferă decizia de recuperare a sumei către un executor judecătoresc, care vă somează pe amândoi. Apoi vă pune poprire pe conturile bancare, și pe salarii, pensii și alte surse de venit, la ambii.

| Mosotti a răspuns:

Daca faci un imprumut sa iei ceva pentru tine, e ok, ca si daca nu plateste ala, platesti tu pentru tine, daca vrei sa achiti ceva pentru altcineva, nu face asa ceva, trebuie cu acte sa fie nevoit acela sa plateasca, altfel e nasol, sa faca el daca vrea sa achite pentru el, nu tu. Daca vrei sa iei pentru tine pe banul altuia, e iar nasol daca ala nu plateste.

Da mai multe detalii, de ce vrei sa faci asta si pentru cine?

| Andrei9716 explică (pentru Mosotti):

Pentru soția mea dar eu nu mai stau cu ea, eu am doar 3 luni de contract si e primul loc de munca cu contract, vreau 250 milioane vechi dar nu cred ca imi va da

| FreddieM a răspuns:

Propune-i amicului tau daca nu are nimic impotriva sa notificati legal la notar tipul asta de intelegere prin care el se angajeaza sa-ti returneze banii. Odata actul semnat in fata notarului poti sa dormi linistit. Si el ar fi obligat sa respecte promisiunea.

| Speranta12 a răspuns:

"Dacă fac un împrumut pe numele meu pentru a achita ceva si am promisiuni ca nu voi plati eu ci acea persoana"

Nu face de-astea. E cea mai grosolana teapa pe care o poti primi.

Tu cand faci imprumutul la banca, il faci pe numele tau, pe datele date personale (CNP, serie si nr. C.I.), pe garantiile tale si pe semnatura ta. Intre tine si banca se naste un contract de imprumut pe care esti obligat sa-l onorezi. Daca nu platesti inapoi banii, banca te da pe tine in judecata, ca nu ai respectat contractul.

Pe de alta parte, acei bani imprumutati tu ii dai mai departe altei persoane. Dar tu nu ai incheiat niciun contract cu acea persoana si nu ai ce sa dovedesti nimic la judecata.

In judecata te poate da doar banca pe tine, pentru ca a incheiat un contract cu tine, iar tu nu i-ai dat banii inapoi.

Persoana aia nu pateste nimic, pentru ca nu e înregistrata nicaieri.

| Demidol a răspuns:

Daca inca nu ai facut asta, sfatul meu este sa nici nu o faci. Pe vorbe nu se poate dovedi nimic cu nici un avocat, oricat de versat ar fi el.
Vei ramane bun de plata. Daca suma e mare, poate vei fi si executat.
Daca acea persoana are de unde da banii, poate dovedi Bancii ca merita sa ia un imprumut.