| Sfm08 a întrebat:

Salutări. Dacă cineva a a comis o faptă penală pentru care a fost condamnat in Germania la amendă penală in valoare de vreo 6000 de euro sau închisoare 6 luni, și încă vreo 7000 despăgubire, iar el a venit in țară se prescrie cândva condamnarea, mai poate ieși în Germania sau in UE după câțiva ani?

Vă rog, dacă știți ceva sigur să răspundeți, mulțumesc.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se prescrie nimic, poate fii dat in urmarire generala daca fapt este de asa natuar cat este de cautat international.
Oricum in Germania nu mai poate intra niciodata, fiindca este dus direct in puscarie, odata ce a parasit Germania, cand nu avea voie si are deja dosar penal acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Va fi extradat. Sa fie naibii barbat si sa isi asume ce a facut si sa plateasca. Uite de aia nu meritam nici in UE macar, pentru ca majoritatea sintem niste nemernici ca asta...

| haileewatson a răspuns:

Cred ca cel mai bine intrebi asta pe avocatnet.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se face recuperarea datoriei de executor din Germania.

Dacă nu se vor recupera banii pedeapsa se va transforma în închisoare.

Abia de atunci va avea probleme cu legea și în Germania și în România.

Dacă nu recuperează nimeni datoria în Germania și se prescrie acolo va scăpa și de datorie și de probleme cu legea.

Depinde cui are de plătit banii și dacă acela va face ceva ca să recupereze banii.

| Sfm08 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu cum exact situația.

Ii venea acasă plicuri de la procuratura/judecătorie din Germania.
Până la urmă i-a venit unul că s-a dat soluția care am spus-o mai sus. Solutia s-a dat de vreo 3 ani cel puțin cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sfm08):

Dacă au trecut 3 ani de când a fost procesul ar trebui să verifice dacă nu a fost băgat în executare silită de atunci.

În România verifici asta pe site-ul ăsta ca să vezi dacă s-a încunviințat executarea silită pe numele cuiva.

https://portal.just.ro/SitePages/acasa.aspx

În Germania nu știu cum să verifice el dar dacă reușește să afle că este băgat în executare silită deja poate să considere că are probleme și cu legea.

Dacă nu face nimeni nimic să recupereze banii el poate scăpa după câțiva ani după ce se prescrie datoria în Germania și nu mai poate fi transformată și în închisoare că a trecut perioada când poate fi recuperată datoria.

| Sfm08 explică (pentru anonim_4396):

Am verificat. Mersi mult de răspuns.

"Dispune punerea în executare a pedepsei pecuniare în cuantum de 26.031, 08 lei (contravaloarea sumei de 5477 euro) la care a fost obligat intimatul. Dispune comunicarea prezentei hotărâri Biroului Executări Penale din cadrul Judecătoriei, în vederea demarării procedurilor de executare. În temeiul art. 306 din Legea nr. 302/2004 comunică prezenta hotărâre, după rămânerea sa definitivă către autoritatea solicitantă. În temeiul art. 305 alin. (2) din Legea nr. 302/2004, cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare, apel care se va depune la Judecătoria. Pronunţată în şedinţă publică azi, 24 octombrie 2019. "

Nu are nimic pe numele lui. Se prescrie după anumit timp?

Întrebările mai exacte sunt:

1) poate avea după un timp proprietăți pe numele lui fără să fie executat silit?
2) poate merge in Europa/Germania după un anumit timp fără să fie arestat?(repet, pe lângă suma asta care erau daunele provocate, a mai primit câteva luni de închisoare sau amendă penală (vreo 6000euro) in Germania?

| Yparisa a răspuns:

Nu se prescrie nimic. Sa stea acasă că ne face de ras.