|

Salutari, de curand am primit o amenintare de la un tip, cum ca data viitoare cand ma vede nu mai scap. asta s-a intamplat cand eram la un festival. Problema este ca si acum cateva luni au mai fost un sir de amenintari cum ca sa ii dau o anume suma de bani si am refuzat. Dar asta a fost pe messenger, dupa refuzul ala a mai urmat niste amenintari de la niste tipi din grupul lui. Tin sa precizez ca mi-a fost propus sa vand si droguri. Cam ce se poate face la politie? Tinand cont ca am mai auzit altii fiind calcati in picioare ca sa isi retraga plangerea. Povestea este mai lunga dar am scris pe scurt.

7 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Daca ai dovezi poti depune o plangere penala pentru amenintare. Ca dovezi pot fi si mesajele, daca le-ai pastrat.
Plangerea penala trebuie facuta in maximum 3 luni de la ultima data cand ai fost amenintat.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea  
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."  

| explică (pentru Ioandelasal):

Păi nu este numai unul, e un grup destul de mare. Și sunt și alți pe care nu ii cunosc. Și dacă depun plângerea s ar putea să ma calce aia în picioare ca sa o retrag.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru Alexsergiu1993):

Si atunci ce vrei sa facem noi? Ai pus o intrebarea, ti-am raspuns ce ai putea sa faci in mod legal, cu altceva n-avem cum sa te ajutam.

6 răspunsuri:
| a răspuns:

Mergi la procuratura cu un parinte (un major caruia ii apartii) si dovada acelor amenintari.

| explică (pentru Salontanul):

Au fost fata în fata, dovezi nu am,

| a răspuns:

O plangere la politie pentru amenintari nu strica. Politia face cercetari si daca gasesc dovezi pot lua si actiuni.

| explică (pentru suntserios):

Eu depun plângerea, însă după mă trezesc cu o satra de țigani după mine.