| harsche a întrebat:

Salutări.
În primăvara anului curent (2020) am fost agresat în plină zi de un bărbat de aproximativ 35 ani. Din cauza pandemiei, procedeele au mers extrem de încet și de abia acum urmează să trecem în instanță, din moment ce dumnealui a refuzat o împăcare amiabilă.

Situația mai în detaliu:

Tocmai ce ieșisem de la o olimpiadă și stăteam pe telefon, pe trotuar, așteptându-mi un autobuz. Eram împreună cu doi colegi, în aceeași ipostază. Spre surprinderea noastră, un vehicul crossover SUV iși pornește motorul și începe a circula pe trotuarul respectiv; ne-am dat, evident, la o parte, întrebându-ne ce caută o mașină pe trotuar, de partea opusă a străzii. M-am întors spre unul dintre colegi, puțin amuzat de stupiditatea șoferului, vorbind despre ce s-a întâmplat, având mâinile dispuse pe laterală și expresia facială sugerând o stare de confuzie. Cam instant după, m-am uitat spre mașină din nou, iar, șoferul, aparent extrem de ofensat de faptul că imediat ce m-am dat la o parte i-am făcut o remarcă colegului meu, s-a dat jos din mașină, apucându-mă rapid de gât și lovindu-mă de două ori in zona abdomenală. După acest incident, șoferul pur și simplu a intrat înapoi în vehicul și a plecat.
Am sunat poliția iar peste scurt timp am depus o plângere, având cei doi colegi ca martori.
Toate acestea au fost în primăvară, iar până recent, aproximativ începutul lui octombrie, mai nimic nu s-a întâmplat din cauza pandemiei ce a încetinit enorm totul; de asemenea, indiviul aparent nu avea deloc "chef" să mă sune pe mine sau pe tatăl meu (din moment ce sunt minor) pentru a ne împăca amiabil. Însă, recent, tatăl meu a discutat puțin cu individul, dar acesta a refuzat împăcarea, închizându-i telefonul în nas tatei, spunând "împacare? s-o crezi tu; nicio împăcare".
În prezent, plângerea urmează să fie trimisă în instanță et cetera.
Individul susține că vina este împărțită, insinuând că este și vina mea că incidentul s-a întâmplat în primul rând. De asemenea, după spusele mele și ale martorilor mei, individul era în mașină doar cu nevasta sa și cu copilul lor de mai puțin de 5 ani.

Țin să precizez că în curând voi deveni major, anume în iarnă.
Din punctul meu de vedere, vina cade absolut și în totalitate pe individ; cu toate acestea, aș dori niște sfaturi/idei asupra ce mă/ne așteaptă.
Orice ajutor este îndeosebi apreciat.

Mulțumesc anticipat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Respectivul o sa fie judecat, cred ca pentru infractiunea de lovire sau alte violente. Tu esti parte vatamata si te poti constitui si parte civila (daca nu ai facut-o in cursul urmaririi penale).
In functie de ce vor stabili judecatorii si de alte elemente, respectivul poate fi condamnat la inchisoare sau amenda penala. Tu poti solicita daune morale, respectiv o suma de bani.
In sedinta de judecata vei fi intrebat daca iti mentii plangerea penala si ce pretentii ai de la inculpat. Apoi vor fi ascultati martorii, pledoaria avocatilor (daca inculpatul si tu aveti avocati) si ultimul cuvant al inculpatului. Dupa aceea judecatorul va delibera si aboi va pronunta sentinta. Aceasta poate fi atacata, daca tu sau inculpatul veti fi nemultumiti de hotarare si apoi, dupa o anumita perioada, procesul se va judeca la tribunal, care va pronunta o hotarare definitiva.

| darrio2007 a răspuns:

Frumoasă povestea!

| SugarBrownies a răspuns:

Cred ca ai uitat sa omiti niste chestii,
Ca nu cobora ala din masina sa te bata fara motiv
Sigur l-ai injurat sau ai aratat degetu. Ori nu te-ai dat la o parte.
Sigur ai facut tu ceva sa-l enervezi.
Bineinteles ca nu a procedat corect, da cred ca povestea are 2 parti, si tu o zici pe-aia care te avantajeaza pe tine. Ca n-ai facut nimic si te-a batut fara motiv.

| harsche explică (pentru SugarBrownies):

"Sigur ai facut tu ceva sa-l enervezi.", foarte adevarat. Individul circula pe partea opusă carosabililui si a circulat in acest fel pentru cel putin 50m. Era la dispozitia fiecarui pieton sa audă motorul acestuia si sa se dea la o parte.
"Cred ca ai uitat sa omiti niste chestii", țin să cred că nu am uitat să omit nimic, înafară de chestii irelevante precum cum era vremea în ziua respectivă.
"da cred ca povestea are 2 parti, si tu o zici pe-aia care te avantajeaza pe tine.", ce parte din povestea lui l-ar avantaja pe el? In ce scenariu ar fi ok pentru inculpat să circule pe trotuarul unei stații de autobuz, pe partea opusă de carosabil pentru o distanță considerabilă, având în jur de 10 oameni, excluzându-mă pe mine și pe colegii mei, ce au trebui să se dea la o parte?