| IonutValeriu a întrebat:

Sanse de a porni un al treilea razboi mondial la ce se intampla in prezent cu Rusia si Ucraina?
Care ar fi sansele sa se extinda dintr-o invazie a Ucrainei la un razboi Mondial?

S-a mai spus ca nu se va invada Ucraina, dar aparent toti oficialii mari anunta ca in urmatoarele zeci de ore sunt sanse extrem de mari sa se intample

33 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sanse minime pentru al 3-lea razboi mondial.
Motivele sunt o list luuuuunga.

| Violleta2022 a răspuns:

La anii tai, ar trebui sa te preocupe scoala si BAC-ul, inclusiv materiile la care trebuie sa tragi tare, nu ce se intampla in curtea vecinilor si ce au ei de gand sa faca.

| IonutValeriu explică (pentru Violleta2022):

La varsta mea ma preocupa ce vrea muschiu meu. ai putea sa-mi dai block si sa nu-mi mai raspunzi la intrebari ca esti degeaba pe site-u asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonutValeriu):

La varsta ta, ma asteptam sa nu te bagi in treburile politice, mai ales daca nu le intelegi si vorbesti aiurea.

| IonutValeriu explică (pentru Violleta2022):

Le intelegi punand intrebari, nu te trezesti cu ele peste noapte deja stiute

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai 12 ani, nu? Apropos de ce l-ea spus unguru... https://east-usa.com/us-military-bases-in-hungary.html

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu are cum sa nu aiba treaba cu conflictul asta atit cit e membru NATO - daca se baga NATO, nu poate sa nu isi onoreze obligatiile fata de alianta. Asa cu bla-bla-uri aliate a inceput si al doilea razbel mondial. Oricum, e deja 16 dimineata si nu a inceput nimic...

| Trixt3r a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ungaria oricum nu are interes sa iasa din UE, pentru ca datorita UE sunt unde sunt acum si oricum, nu Orban decide o posibila iesire din UE ci se face referendum, unde nu are sanse sa treaca o asa prostie pentru ca peste 80% din populatia Ungariei sunt pro UE si pro NATO.

Putin nu are sanse de castig daca incepe un razboi, cel mai probabil il linseaza oamenii lui inainte sa se ajunga prea departe.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Trixt3r):

Bineinteles ca are sanse de cistig, atita vreme cit nu se baga NATO si, avand in vedere ca nu au cum sa se bage prin statut, ca Ucraina nu e membru si NATO e alianta defensiva, nu ofensiva... vor sta si vor face galerie pentru Ucraina de pe margine. Alea doua saptamini cit va dura pana ii anexeaza complet sau alea 2 zile cit dureaza sa le ocupe capitala si sa schimbe regimul.

| Trixt3r a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca se tinea cont de cele 2 tratate de la Minsk atunci Rusia nu avea acum restrictii. Putin nu a dat doi bani pe cele doua (2) tratate si nu si-a retras trupele, a finantat separistii si e un razboi constant (de scale mic, ce-i drept) intre Rusia si Ucraina din 2014, nu-i de ieri, de azi.
Un om ca Putin care nu respecta tratatele inca din 2014 nu poate sa vina si sa se planga sau sa le invoce. In cazul in care nu cunosti tratatele si incalcarea lor, uite aici o descriere :
https://cepa.org/dont-let-russia-fool-you-about-the-minsk-agreements/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Trixt3r):

Stiu, am tot citit in timp despre asta. Fix un neo-Hitler e asta. La inceput au fost omuletii in verde despre care se jura ca nu-s soldati rusi, dupa vreun an-doi a recunoscut pe fata ca erau rusi aia. Armata, nu voluntari care s-au dus acolo pe chelia proprie...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poate revine Porta sa iti explice cit de tare erau romanii in conflict cu afghanii...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa speram ca nu vom afla vreodata daca am avut eu dreptate sau tu...

| untu a răspuns:

Ni s-a informat ca toata lumea, inclusiv tinerii, batranii, copii, adulti si toata suflarea crestineasca incepand de maine seara in jurul orei 23:00-00; 00 sa se roage dupa putinta rugaciuni ca Tatal Nostru de 7 ori, Acatistul Domnului Iisus Hristos, Acatistul Maicii Domnului, Paraclisul Maicii Domnului pentru pace si liniste in lumea intraga si mai ales pentru toti romanii din Romania si din diaspora, pentru impacarea dusmanilor si pentru evitarea declansarii razboiului!

| untu a răspuns:

Doamne ajuta si sper sa fie asa cum ai spăus tu!

| untu a răspuns:

Multumesc! Foarte frumos ati explicat! De asta ne vom ruga sa nu se ajunga la razboi si sa ajunga la diplomatie si sa impace cu partile adeversare sau conflictuale! Si da, RUSIA, SUA si CHINA sunt cele mai mari putere din lume din punctul devedere politic si economic! Ai dreptate!

| Brizbriz a răspuns:

Https://www.google.com/search?q=nuclear+hair+trigger
nuuuuuu, ORICAND poate incepe a 3a bubuiala mondiala, acum cu Ucraina si Rusia, cu atat mai mult

iar sanse, pana ieri nu eram ferm convins, insa ieri am aflat ca soarecii au parasit PRIMII, nava care e pe cale sa se scufunde:
https://www.digi24.ro/......er-1836605

| oglindasultanului a răspuns:

Implicarea celorlalte tari, cauzate de interesele liderilor care se asteapta sa castige ceva din "razboi", dar deocamdata nu este stabilit nici un castig pentru ei.

| Trixt3r a răspuns:

Pe zi ce trece sansele par tot mai reale, in schimb aliatii au inceput sa aduca oameni si armament in tara.

Cred ca este pentru prima data in istoria Romaniei cand tara noastra a fost atat de bine aparata.

Cel mai probabil, daca incepe un razboi Putin nu o sa se atinga de tarile NATO, pentru ca daca se leaga de una, se leaga de toate.

| Trixt3r a răspuns:

Cei care au vandut tara sunt Iliescu si alti oameni ai Rusiei. Despre ce vorbim? Pune tu mana fain frumos si citeste istorie, inainte sa dai vina aiurea ca suntem o colonie, daca suntem, suntem una a Rusiei.
Iliescu este omul Rusiei, acolo a facut studii si inca de cand a confiscat revolutia a incercat sa se impotriveasca Europei si sa ramana in sfera comunista Rusa. Nu stiu cat ai prins tu revolutia, dar toti teroristii aia inventati de Iliescu ti-au furat viitorul.
https://adevarul.ro/......index.html
Gasesti tot documentul desecretizat pe google, daca cauti "Iliescu si Evgheni Tiajelnikov desecretizat"
Schweighofer care ne distruge padurile este decorat de iliescu :
https://www.aktual24.ro/......a-de-umor/
Tot raul care se intampla in tara asta este facut de Iliescu si FSN > PSD adica urmasii lui, nu din cauza ca au venit multinationalele sa ne dea locuri de munca si sa aduca bani la stat sa poata ei fura. Nu vezi ca de fiecare data cand intra FSN/PSD la putere se opresc lucrarile la autostrazi? De ce? Ca Rusia nu vrea sa avem metode rapide de a transporta armament si ajutoare.
Vi tu si spui ca suntem o colonie si ca nu avem industrie, nu avem nimic. Pai sa-i multumesti lu Iliescu si lu` Putin, prietene, ca UE-ul nu iti da miliarde sa-ti ia pamanturile, ca pamanturi goale au si ei.

| Trixt3r a răspuns:

De cine? De CV-ul lui Iliescu? De faptul ca din cauza lu` Iliescu nu s-a aplicat punctul 8 din proclamatia de la Timisoara si acum avem numai plozi de comunisti prin institutii? Poate ma lamuresti cu argumente, multumesc.

| Trixt3r a răspuns:

Eu cred ca tu nu esti constinet de valoarea Romania in UE, faptul ca avem atat de multi oameni capabili si talentati care aduc un plus UE si in lume in general, pana si la Microsoft a 2-a limba vorbit este limba Romana.
Dar aia e alta poveste pentru alta data. Nu pare suspect faptul ca sunt multe coincidente cand faci legaturi intre ce-i rau in tara cu Rusia? Macar asa putin?
Moldova este o alta tara saracita de Rusia, cum vrei tu sa le unesti daca Rusia nu o lasa sa adere la UE? Tu ca tara Romaneasca, de unde scoti tu banii sa le cresti economia la Moldoveni? Un leu romanesc este egal cu 4-5 lei Moldovenesti, tu te gandesti de cati bani ai nevoie sa aduci economia Moldovei la nivelul Romaniei?
Eu inteleg ca esti fan inrait AUR, ca se vede cu ochiul liber dupa punctajele de partid si aia si urmaream, dar macar incearca sa faci o treaba mai buna, mai credibila!
Imi pare amuzant faptul ca partidul pe care-l sustii a aparut in scena politica doar cand se pregatea Rusia de un conflict, mai amuzant este ca nu-i doar la noi, cam prin toate tarile au aparut extremisti in aceeasi perioada de timp.
Poti sa negi ca iubesti AUR-ul, ramane la discretia fiecaruia sa te creada pe cuvant sau nu.
Toate cele bune si multumesc pentru confirmarea din ultimul post.

| Trixt3r a răspuns:

Am vazut ca sunt semne de implicare si din partea Australiei, deci inca un continent pe capul lu` Putin.

| Trixt3r a răspuns:

Am vazut ca tot incercai sa ma ataci :)

In schimb voiam sa-ti arat posibila soarta a lu` Orban, ca tot il laudai tu pe Orban.: https://www.impact.ro/......09428.html

| Trixt3r a răspuns:

Daca era adevarat si voturile nu contau, acum erai in lagarele PSD happy

| Trixt3r a răspuns:

Ii cam tremura genunchii lu` tovarasul tau Putin, face doar joc de glezne la granita dupa ce toti i-au spus ca-i nebun si l-au gadilat cu prima serie de sanctiuni.

| Trixt3r a răspuns:

Il mananca Rusii pe Putin inainte sa se ajunga la nucleare, stai sa vezi revolutie in Rusia big grin

| Feitan a răspuns:

0, cat timp exista bombe nucleare nu exista sansa unui razboi ca cele din trecut. Niciuna din tari nu se poate baza pe "scutul anti nuclear" caci daca da fail?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Feitan):

Nu exista scut antinuclear. Nu e vorba de fail, ci de faptul ca rachetele alea ori detoneaza la altitudine, ori ajung resturi radioactive la sol, fara sa detoneze. Ambele cazuri nasoale. Iar detonarea la altitudine, catastrofala. EMP-ul o sa trimita milioane de oameni inapoi in epoca de piatra. Rusia singura si-o ia grav de la Ucraina plus Polonia si tarile nordice, eventual si Turcia - care e membru NATO, dar trebuie sa nu uitam ca Putin e mina-n-lina cu debilul de Chinez. Sanse de ciomageala planetara exista, dar mai mare frica mi-e de facturile de la gaz si curent din primavara incolo...

| Feitan a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Raspund doar la "nu exista scut anti nuclear", exista e pur si simplu o alta racheta mai complexa care se duce sa o neutralizeze pe alta. Deaia am pus si in ghilimele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Feitan):

Stiu, iar legat de neutralizare, vezi ce am zis mai sus. Sa zicem ca vin 3 rachete nucleare si le "neutralizeaza" pe toate trei. Ce se intampla? Pica resturile radioactive pe ici-pe colo, asta se intampla. Bonus - o baterie Patriot poate urmari un numar limitat de tinte si nu are o rezerva infinita de rachete. Pe linga aia hipersonica pe care am mentionat-o, rusii mai au minunatia asta - https://en.wikipedia.org/wiki/R-36_(missile) - ca sa nu te obosesti sa citesti prea mult, o racheta poarta 10 focoase. Iar sistemul Patriot nu e asa de infailibil precum s-ar zice - de studiat un pic - https://en.wikipedia.org/......04_Patriot

| DearestVicinity43 a răspuns:

Copilăria lui Vladimir Putin a fost un foarte traumatizanta și abuziva. El a crescut și trait în violență și abuzuri psihice. Ar trebui internat de urgență și băgat sub tratament.

| Tzopyfacecaterincapetpu a răspuns:

Sa luam exemplu din al II-lea razboi mondial...Cum Germania si Russia au reusit sa faca toata EU pe degete? asa cunoscutele atacuri blitzkrieg, au garantat castigul.
ce inseamna asta? pai au folosit elementul surpriza.au atacat rapid.
nu cum e la noi,ca jocurile olimpice,ca v-day, ca mama, vorba lui Bahoi, ca vioara.
probabil nu se intampla nimic, iar Putin mai are si maroniu in chiloti datorita NATO.