| alexalx1234 a întrebat:

Săptămâna asta trebuie să primesc un colet prin curier. Când mă va suna să ies afară va trebui să am la îndemână și acea declarație pe proprie răspundere în caz că am "norocul" de a fi poliția prin zonă?

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie, pentru iesirea si chiar plimbarea prin apropierea locuintei nu ai nevoie de declaratie.

Bula
| Bula a răspuns:

Curierul iti aduce acasa coletul, iar inainte te suna la telefon.
Cand discutati, stabiliti impreuna punctul de predare /preluare. Sa ai buletinul si contravaloarea coletului la tine!
Doar atunci trebuie sa ai declaratie la tine, daca trebuie sa te deplasezi din fata casei pentru preluare.
Daca te intreaba cineva, poti suna curierul sa te confirme. Dupa primirea coletului, factura /coletul poate fi inlocuitorul declaratiei tale, fiind mai "oficial". happy

| Adry05 a răspuns:

Nu e cazu. eu am ieșit azi fără. dacă te prind înainte le zici că aștepți un colet și dacă apuci să-l iei le arăți coletu. nu se ia nimeni de tine pentru câțiva pași totuși cât timp dovedești că nu te plimbi aiurea

| Simpatic a răspuns:

Totusi curierul ar trebui sa vina el la usa la tine, asta daca nu ai de ridicat ceva de peste 40 de kg happy atunci mai intelg sa dai o mana de ajutor, altfel sa vina el la usa.
Si poti sa cobori pana jos la usa sa preiei coletul

| Adry05 a răspuns (pentru Simpatic):

De ani întregi de când comand niciodată nu mi-a venit un curier la ușă, mereu mă puneau să cobor

| Simpatic a răspuns (pentru Adry05):

Pentru ca astia de la coletarie sunt mereu pe fuga si lenosi.
Sa stii ca eu am primit si la usa, dar uneori mi se faceau si propuneri de genul "veniti dumneavoastra pana jos? "

| Adry05 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu niciodată, nici măcar nu se deranjau, îmi ziceau direct : am ajuns aici. am stat și comandat în 2 orașe diferite și la fel a fost în ambele, nici nu știam că e posibil să-ți aducă la ușă. Doar mâncarea o primesc la ușă

| Simpatic a răspuns (pentru Adry05):

Cum spuneam lenea si oamenii i-au invatat asa.
Aveam acum cativa ani o postarita care ne chema pe toti jos, fie a primeam o citatie, colet, alocatie, somaj, cupon de pensie -fiecare trebuia sa vina jos ca asa vroia vaca aia.
Acum ce crezi de cand a schimbat-o postarita asta vine ea in persoana la fiecare usa (la bloc)...deci cum ii invatam asa ii avemwinking

| Adry05 a răspuns (pentru Simpatic):

Na nu știu ce să zic, aș fi zis asta dacă vedeam vreodată vreun curier să vină la ușă, am crezut efectiv că-i din politica lor să nu vină la ușă... că altfe cum de TOȚI cei care vin cu mâncare vin la ușă iar la ei niciodată indiferent de firmă?!

| Simpatic a răspuns (pentru Adry05):

Am primit saptamana trecuta un colet prin fan curier si a venit la usa, la cargus m-am dus eu dupa ala ca aveam treaba in oras asta era cu putin inainte de chestia cu declaratia pe propria raspundere.
Da, sunt firme de curierat si firme.
Daca nu ma crezi ca ei trebuie sa vina pana la usa obligatoriu, scrie un email la 2-3 societati de astea si intreaba daca curierul trebuie sa vina la usa sau nu! Si ai sa te lamuresti!

| Adry05 a răspuns (pentru Simpatic):

Chiar azi a venit fan curier și am ieșit, și nu cred că e prima dată când iau prin ei.

| Simpatic a răspuns (pentru Adry05):

Este posibil ca in aceasta perioada sa aiba o politica de genul sa coboare clientul, sa nu trebuiasca sa vin la usa lui sa intru in contact direct cu el/ ei, cine stie o fi si asta o chestie...
dar pana la starea de urgenta nu aveau nicio justificare sa nu urce, poti sa stai si la etajul 8/10 daca ai de primit un colet trebuie sa urce ei, pai i-a gandeste-te daca esti un om batran semi-paralizat care nu poate merge? trebuie sa se duca joc la ei? mai da-i in masa de lenesi!

| Adry05 a răspuns (pentru Simpatic):

Păi probabil un om de genul spune că e bătrân și nu poate să coboare.
N-are legătură cu pandemia, mâncarea tot la ușă o primesc și cum am zis, dintotdeauna am coborât. Adică ce aș putea să le zic? Hai veniți dumneavoastră? mi-e urât.

| Simpatic a răspuns (pentru Adry05):

Le zici vreo doua sa-i usture sa vezi cum vine.
Am patit-o odata cu un curier de asta ca nu ma mai suna sa ii comunic daca sunt sau nu la adresa, i-am zis intr-o prima faza ca pot mai pe seara adica in 1-2 ore parca, si a trecut 3-4 ore si el numai suna, il sun numai raspundea...stiind prin mesaj ce curierat era (mesaj prin eMAG), am sunat la ei la dispecerat sau cum s-o numi si i-am luat pe aia la ture, stii ce? in 5 minute m-a sunat un altul si a zis ca imi aduce el coletul ca ala nu stiu ce facea ca a dus coletele in depozit...mortii lor si astia daca au toane te plimba si o zi inttreaga cu un colet, numai zic ca iti pot avaria coletul voit, ca si pe curierul asta sunt angajati o multime de retarzi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doi pasi in afara blocului nu iti zice nimeni nimic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este preferabil să o ai.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Rogi curierul sa i ti aduca comanda la ușă. Co oricum plătesti comanda, macar cu atit sa te ajute.

| mihai69 a răspuns:

Curierul vine la ușa ta, nu te cheamă afară.
Și chiar dacă ai coborî tu, atât timp cât nu pleci de lângă intrare, nu ai nevoie. Mai ales că „primesc un pachet de la curier" nu se află printre motivele care îți dau dreptul să ieși din casă.

| JicaContra a răspuns:

Nevoie, NU, chiar sa scoti nasul juma' de metru in afara casei e exagerat de paranoia sa iti mai trebuiasca si declaratie pe proprie raspundere

DAR DACA... ai ghinion si trece chiar in momentul ala o patrula de politie care nu si-au facut norma la amenzi, ce e mai greu, sa pierzi 5 minute cu o declaratie pe telefon, sau sa platesti o amenda care acum e minim 2mii de lei?!?

| Irinelp a răspuns:

Declarația este pentru ieșiri și deplasări, recuperarea unui colet în fața casei sau a blocului nu este considerată ca deplasare.

| L1m80 a răspuns:

Din ce am citit, in jurul locuintei ai voie cateva minute fara declaratie. Dar sa ai CI la tine sa dovedesti ca acolo stai daca ai "norocul" ala.