| Girly97 a întrebat:

Se considera furt daca am luat doua bucati dintr-un lucru intr-un magazin desi am avut intentia si am cerut doar unul pentru ca nu aveam suficienti bani? Acasa cand am descoperit ca am luat doua bucati in loc de unul m-am chinuit sa fac rost de bani ca sa explic situatia si sa inapoiez banii inspre seara, spre surprinderea vanzatoarelor si a oamenilor din magazin?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus n-are cum sa fie furt, de fapt s-a combinat neglijenta ta cu cea a vanzatorului.

| blackann a răspuns:

Da, o sa te inchida, pedeapsa este de minim 8 ani. +5 ani pentru ca ai trimis acei 10 lei intr-un cont bancar gresit. nu te mai poti ascunde... asta a fost.

| Girly97 explică:

Recunosc ca eram prea preocupata cu problemele mele personale in cap.

| and0ra a răspuns:

Nu se considera furt de vreme ce nu ai avut intentia de furt, a fost o simpla greseala. Atata timp cat ai dat apoi banii pentru acel lucru, nu mai are nimeni ce sa iti reproseze.