| Vacarescu_Adi_1975 a întrebat:

Se da un anunt de vanzare teren 683 mp:

Persoana Fizica vand parcele de teren, acum și în rate de până la 2 ani direct de la proprietar.
Preț: 18 euro/ m2( +TVA )

Comision: 0%

4 intrebari:

Daca e persoana fizica e corect acel tva?

Raxa la notar se calculeaza la acest calculator la pretul terenului cu sau fara tva? 12294 + 19% https://www.notariatzarafiu.ro/calculator-taxe-notariale /

De ce s-ar pune si tva la calcularea pretului onorarului notarului? Nu am gasit legea desi am cautat pe google!

E corect moral ca un om obisnuit cu venitul minim sa plateasca tot venitul pe o luna ca onorariu pentru 20 minute de munca usoara cu hartii a notarului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de cifra de afacer (venitul obtinut) pe un an si o persoana fizica poate fi platitor de TVA, la fel este si pentru notari, daca depasesc 300.000 lei. Este precizat aceasta in Codul fiscal.
Onorariul minim notarial este stabilit de Ministrul Justitiei si notarii sunt obligati sa-l incaseze. La onorariul minim se adauga si TVA doar de catre notarii care sunt platitori de TVA.
In calculatorul indicat de tine este inclusa si TVA, precizeaza expres aceasta.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Munca cu hârtii a notarului pare ușoară pentru cei ce nu cunosc legea.

| Vacarescu_Adi_1975 explică (pentru sadrian46):

-notarii fac parte din justitie care sustine ca face dreptate populatiei dar ma intreb e corect moral ca un om cu venitul minim sa plateasca tot venitul pe o luna ca onorariu pentru 20 minute de munca usoara cu harti a notarului? ma gandesc ca e cumva o forma mascata de talharire a populatiei findca au pistolul in buzunar? poate gresesc dar asa gandesc acum!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Vacarescu_Adi_1975):

Ți-a răspuns Ioandelasal.