| Dana2103 a întrebat:

Se mai poate depune o plangere penala daca a trecut aproape un an de la incident?
E vorba despre inselaciune

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul de prescriptie a raspunderii penale, in cazul infractiunii de inselaciune, este de 5 ani, asa incat se poate depune plangere penala dupa 1 an. Este bine totusi s-o faci cat mai repede, sa nu mai astepti.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce ti-ai revenit si vrei sa ajungi la politie nu vor sa te bage in seama, si daca se repeta problema si contactezi politia, nu te crede ca "se intampla iar".

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Nu inteleg ce vrei sa spui

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dana2103):

Ceea ce am patit eu.

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Imi pare rau. La noi, daca nu investesti bani, spre exemplu sa ti iei un avocat, nu te iau in seama

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dana2103):

Probabil asa e si aici. Eh sa zic si eu, e un vis care nu mi-l permit de cam multi ani rolling on the floor deci nu ma descurc fara dupa cum se pare.

| Bruno92 a răspuns:

Nu cred.

| Bruno92 a răspuns:

Prietenul tau ar trebui sa fie mai reticent cand vine vb de a da cu imprumut.
Daca acum s-a trezit e cam tarziu. oricum se incadra la abuz de incredere si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda. Data viitoare sa fie mai atent cand da bani cu imprimut si la cine.
I se poate intampla oricui, omul din greseli invata.

| Dana2103 explică (pentru Bruno92):

Teoretic nu ar trebui sa fie tarziu. Sunt infractiuni unde nu conteaza cat timp a trecut cat exista probe.