| Djrip a întrebat:

Se mai poate face Somaj dupa a doua sesiune de bac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca nu urmezi studii in continuare.
Trebuie să mergi la AJOFM pentru înregistrare şi luarea în evidenţă. Actele necesare pentru luarea în evidenţă:
-carte de identitate, original şi copie;
-actul de absolvire a formei de învăţământ, original şi copie;
-adeverinţa de la medicul de familie, cu menţiunea că eşti apt de muncă ori ca ai eventuale restricţii medicale.
După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj şi de la data respectivă o să primeşti o indemnizaţie de 250 de lei lunar, până la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.
Acte necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiare teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri. Numai bine!

5 răspunsuri:
| Djrip explică:

As mai avea o nelamurire, de ex daca imi gasesc un job in timpul acesta, e adevarat ca primesti 30% din suma respectiva? Multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru Djrip):

Da, asa este, primesti cate 30% lunar din suma de 250 lei, pana la expirarea celor 6 luni.

| Djrip explică:

Am intampinat o problema am fost la AJOFM dar mi-au spus ca nu mai pot sa-mi faca deoarece nu am fost inregistrat la ei din prima sesiune.
Din punctu meu de vedere nu mi se pare corect ca, n-am avut de unde sa stiu daca sau nu pot sa merg la facultate.
Pot sa fac ceva in legatura cu ce mi-au zis? Multumesc

| Djrip explică:

Am uitat sa specific ca ma poate lua in evidenta sa-mi caute un loc de munca doar ca nu voi primi suma de 250 lei happy