| Al999 a întrebat:

Se mai trimit amenzile de viteza acasa? Sau sunt obligați să te oprească?
Ma refer in oras nu pe autostrada.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se pot trimite, nici o lege nu interzice aceasta.

| Simpatic a răspuns:

OMUL a intrebat daca se mai trimit, fiti atenti la fraza!
Inainte stiu si eu ca se trimiteau caci am primit acasa...
DAR acum se mai trimit?
Vrem cazuri concrete.
Domnilor juristiconsult sunteti prost specializati pe meserie una este juristprudenta alta este realitatea, eu am mai zis-o...nu trebuie sa avem LEGE care sa interzica in mod expres, sunt norme care tacit se inteleg de la sine.
Lege care sa interzica nu exista, dar CUTUMA mai exista?
Ati uitat lectii de la facultatea de DREPT!
Obiceiul, datina sau cutuma sunt izvoare de la care s-a format legea de mai tarziu...dar cine-s eu sa va invat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Ce amendă ai primit omule tu pentru viteză prin poștă?laughing
nici nu cred că există vreun radar fix / a existat vreodată

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbim de acum ani in urma, dar stai tu conduceai in acea perioada doar pe PC se numea NFSwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Dadada e pllin de radare fixe
Am auzit ca au pus camere sa dea amenzi si pentru cine se pisa in boscheti

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei un ex. in Timisoara daca treci pe rosu iti vine acasa amenda ...lasa ironia ca nu este buna de tine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

întrebarea e despre viteză

| Violleta2022 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, se trimit!
Sunt sute de camere de viteza, montate pe stalpi. Nimeni nu sta sa le monitorizeze, iau singura viteza, fac poza si tie ti se trimite amenda acasa, cand se descarca caseta cu inregistrarile de la camera aceea.
Mai sunt si radare mobile, cu politisti pe sosea, dar sunt foaret putini, Aceia te pot oprii sau pur si simplu fac poza si trimit amenda la posesorul masinii cu numarul respectiv.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai opreste nimeni acum, toate amenzile ti le trimit acasa, cu posta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Jumatate din răspunsurile de aici sunt date probabil de persoane fara permis. In Romania nu exista radare fixe cu camere care sa trimita amenzi acasa nici de viteza nici de altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

La Timisoara am vazut pe Facebook lui Robu ca aia chiar trimit amenzi pentru contraventii filmate de camere, dar evident doar dcaa face cineva sesizare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine dracu a primit in Romania amenda prin posta?
Astia sunt specializati in dezinformare

| bmerry a răspuns:

Exista drumuri naționale cu radare fixe de viteza ce funcționează in lipsa vreunui organ de poliție. Așadar, categoric, daca depășești limita legală, vei fi somat prin posta.

| suntserios a răspuns (pentru bmerry):

Unde sunt radarele ea fixe? Iti zic eu nicaieri in Romania

| Daniel123987 a răspuns:

Da, se trimit acasă