| Girly97 a întrebat:

Se poate ca o persoana adulta cu handicap grav sa beneficieze de doi asistenti personali?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal si cu plata de la stat nu se poate. Daca plateste din banii proprii un al doilea asistent se poate.

| Girly97 explică (pentru Ioandelasal):

Mai exact?

| sadrian46 a răspuns (pentru Girly97):

Mai exact, un asistent va fi plătit de stat cu un salar minimal, iar statul îi va plăti și CAS, CASS, etc.
Al doilea dta ar trebui să găsești o modalitate să îi asiguri de o manieră oarecare acelaș nivel de venit și aceleași asigurări, dar nu prea poți căci pensia de invaliditate este mică.
Dar poți să compensezi cumva. De exemplu, mai ai o cameră liberă, primești în ea în gazdă, în chirie, dar fără bani, un student fără prea multe mijloace materiale, și în schimb el te ajută suplimentar, ca al doilea asistent, ceva de genu, sau variante.

| Iote a răspuns:

Nu.